Ознака: корона вирус

Вести

Германски доктор, за да поштеди од страдање усмртил пациенти заразени со коронавирус

Германски доктор, за да поштеди од страдање усмртил пациенти заразени со коронавирус Германската полиција отворила истрага против лекар од германскиот град Есен осомничен за убиство на двајца тешко болни пациенти […]

Балкан

Синдромот Кавасаки откриен кај починатото бебе од Kовид-19 во Албанија 

Синдромот Кавасаки откриен кај починатото бебе од Kовид-19 во Албанија Во Албанија, вчера, меѓу 15-те починати од Ковид-19 беше и 16 – месечно бебе. Во официјалното соопштение, Министерството за здравство […]

Издвојуваме

Што е разликата помеѓу серолошки и PCR тест?

Серолошки тестови детектираат присуство на антитела т.е. одредени класи на имуниглобулиниИгГ, ИгМ и ИгА во крвта (серум) на пациентот, кои се јавуваат како одговор на присуство на вирусот SARS-CoV-2.ИгМ антитела […]

Вести

Филипче: Советот за Безбедност препорача прогласување на кризна состојба во цела држава во траење од 30 дена

Состојбата со Ковид-19 е многу сериозна. Денес кај претседателот Стево Пендаровски ги презентирав анализите на министерството во однос на пандемијата и разговаравме за следните чекори кои треба да се преземат. […]

Ракомет

Столе Стоилов е позитивен на КОРОНА ВИРУСОТ

РК „Вардар“ дуелот со Нексе во четвртфиналето во СЕХА-лигата ќе го игра без својот капитен Столе Стоилов, бидејќи токму тој е заразениот со коронавирус, откри тренерот на црвено-црните – Стевче Алушовски. […]

Издвојуваме

Заштитете се, одржувајте растојание!

Одржувањето на физичка дистанца е најсигурниот начин за заштита од коронавирусот, но истовремено и најтешкиот. На сите ни фали физичкиот контакт и гушкањето со пријателите и блиските, но мора да […]