Ознака: коса

Нега и убавина

Првутот во косата е проблем што ги мачи многумина: Овие 4 природни рецепти можат да ви помогнат

Најчести причини за првут се алергии, изложеност на стрес, употреба на погрешни производи за нега на коса, климатски услови и температурни промени, но и прекумерна потрошувачка на солена, кисела или […]

Нега и убавина

Не сте фарбани, а немате фарба за коса: Водата од варен компир го решава најголемиот проблем на секоја жена!

Стареењето е неизбежен процес, а со тоа и појава на седи влакна во нашата коса. Тоа е нешто од што секој најмногу се плаши (покрај појавата на брчки), но за […]

Нега и убавина

Аспиринот прави чуда за вашата коса: Ако се користи на овој начин, косата ќе ви биде посјајна, погуста и без првут

Наместо да трошите пари на скапи шампони и препарати, испробајте некои од природните решенија. Доколку имате масна коса, коса без сјај или често ви се јавува првут, уште денеска започнете […]

Нега и убавина

Измијте ја косата со оризова вода само еднаш: Еве што ќе се случи!

Азиската култура е позната по честото користење ориз. Оваа житарка се смета за симбол на жената и плодноста кај нив. Но придобивките од оризот не се само од нутритивна природа. […]

Нега и убавина

Време е да го пробате маслото од грозје: Ќе направи чуда за вашата коса

Маслото од семе од грозје може да ви помогне при еден куп проблеми со косата, како што се локни со сув изглед, кршлива и безживотна коса, којашто многу брзо се […]

Живот

Фризерка открила едноставен трик кој веднаш покажува дали имате недостаток на витамин Д

Бројни експерти ја потврдуваат важноста на витаминот Д во зачувување на имунитетот и препорачуваат земање на истиот додека трае пандемијата на коронавирусот. Но, како да знаеме дали всушност нашиот организам […]

Нега и убавина

Фризури кои ѝ штетат на косата, а жените често ги носат

Веруваме нема жена што не сака да има здрава и сјајна коса. Во желбата да изгледаме што подобро и модерно, жените често прават експерименти и разни промени на косата. Не […]

Нега и убавина

Овие трикови сигурно не сте ги знаеле: За што можете да го користите шампонот освен за миење на косата?

Примарната функција на шампонот е за одржување хигиена на косата и темето на главата. Меѓутоа, постојат и некои негови скриени функции за кои сигурно не сте знаеле. Иако постојат мал […]