Ознака: кулинарство

Нега и убавина

Само вака подготвените јајца ве чуваат од болести: Експертите советуваат што е најздраво

Некои истражувања докажуваат дека канцерот, дијабетесот и срцевите заболувања можат да се спречат со регулирање на режимот на исхрана и вметнување на јајца во редовното мени. Многу луѓе избегнуваат јајца […]

Кулинарство

Рецепт за почетници: Со овој златен совет новопечените домаќинки ќе научат како правилно да го динстаат месото!

Динстаното месо е деликатно, вкусно и буквално се топи во уста. Кога ќе се направи паприкаш со зеленчук, месото ги впива вкусовите и аромите и таквите јадења се вистинско задоволство. […]

Кулинарство

Есен во еден вкусен залак: 3 рецепти за јадења од печени пиперки

Кога во септември ќе замириса на печена пиперка, тоа е јасен знак дека есента пристигнала… Денеска ви претставуваме 3 вкусни рецепти за јадења од печени пиперки во кои ќе ужива […]

Кулинарство

Како да сте на Блед – направете си домашна, крцкава кремпита

Посетата на езерото Блед не може да помине без традиционалната кремпита, а оваа сезона изгледа е најдобро сами да си ја направиме. Неодолива крцкава пита полнета со фил од ванила […]

Кулинарство

Направете ги денес, уживајте цела зима: Домати со феферонки

Направете брза зимница, домати и феферонки. СОСТОЈКИ: 1 кг. домати 1 кг. пиперки 5 феферонки магдонос 3 лажици сол пола целер ПОДГОТОВКА: Се мијат и сечат доматите, пиперките и феферонките […]

Здравје

Еве зошто треба да додадете лушпа од јајце во супата!

За да биде супата побистра и повкусна, применете некои од советите на искусните готвачки За да приготвите што повкусна супа, мора да комбинирате што повеќе видови месо – говедско, телешко […]

Кулинарство

Зимница не се само ајварот и лутеницата, направете си печурки во тегла

Есента е време за правење зимница. Ајвар, лутеница, туршија ќе има во секое домаќинство. Но ние ви предлагаме уште нешто: Направете печурки во тегла. СОСТОЈКИ: 3 кг. печурки 6 лажици […]