Ознака: кулинарство

Кулинарство

Здраво, брзо и евтино: Рецепт за наједноставно рижото како од ресторан – готово за 15 минути

Омилениот зеленчук и ориз ви се доволни за оброк за паметење. Рижотото се подготвува многу брзо, а вака подготвено ќе биде превкусно и ќе посакате повторно да им го послужите […]

Кулинарство

Рецепт за еклер торта што не треба да ја печете

Ова француско слатко чудо се прави многу брзо и многу лесно.Рецепт за еклер торта што не треба да ја печете Потребни состојки:450 грама крцкави бисквити500 милилитри млеко2,5 лажици пченкарен сируп3 […]

Кулинарство

Само 3 состојки: Сочна, мека и лесна торта што ќе стои повеќе од еден ден само ако имате челична волја

Пандишпанот порано се печел во старомодни тави без маснотии или хартија за печење, па се оставал да се олади наопаку, а потоа се одделувал од ѕидовите на тавата со нож. […]

Кулинарство

ДЕНЕС ЗА РУЧЕК: Пилешко во сос за кое сите ќе зборуваат

Кога немате време за некое комплицирано јадење, а сакате да имате вистински ручек, ова би можело да биде идеален избор. ⬇️⬇️👌 Состојки:500 – 600 гр пилешки прсти200 мл јогурт1 лажица […]

Кулинарство

ГРЧКА БАКЛАВА: Сочна и вкусна – Рецепт кој вреди да се проба

ГРЧКА БАКЛАВА: Сочна и вкусна – Рецепт кој вреди да се проба Состојки:600 гр готови кори за баклава5 јајца250 гр шеќер1 шолја масло1 шолја кисело млеко1 прашок за пециво1 ванилин […]

Кулинарство

Кога во кајганата ќе додадете една евтина состојка ќе добие совршен вкус

Кајгана е првото јадење кое секој учи да го прави и најчест избор за појадок за повеќето од нас. А, знаете ли трик со кој станува совршено кремаста и сочна? […]