Ознака: лимон

Кулинарство

СОВРШЕНСТВО НА ВКУСОВИ: Песто од лимон е највкусен сос за шпагети

Дали сакате да јадете тестенини со кои песто би одело многу добро, а немате свежи билки дома? Нема проблем! Секако, ако имате лимони. Пестото од лимон е крал на летото […]

Кулинарство

Брз колач со лимон и мак: Непогрешлива комбинација на вкусови на која никој не може да ѝ одолее

Припремете едноставен и вкусен десерт за вас и вашите најмили, совршен во комбинација со шолја кафе или чај. Потребни состојки: – 280 гр. брашно – 2 лажици мак – ½ […]

Кулинарство

Само треба да го пробате овој рецепт за сочно пилешко со маслинки и лимон

Пред употреба, задолжително исплакнете го солениот лимон со остатокот од солта и обрнете внимание на дозата бидејќи киселината не исчезнува толку лесно Ќе ви требаат: 5 чешниња лук ¼ лажичка […]

Кулинарство

Генијален рецепт за освежителен тарт од лимон за кој нема да се измачите многу кога ќе го правите!

Нема подобро чувство од тоа кога денот го започнуваме со шолја кафе и парче торта, а сигурни сме дека сакате да уживате во истата рутина за време на викендите. Ние […]