Ознака: лимон

Кулинарство

Лимон чизкејк

СОСТОЈКИ За основата 250 грама кекс (2 пакетчиња интегрален кекс) 100 грама путер прстофат сол За кремот со лимон 400 гр крем сирење 50 гр шеќер во прав 1 конзерва […]

Нега и убавина

Домашен мелем од само 3 состојки: За 20 дена половината ќе ви биде потенка за 10 сантиметри

Ако сакате фигурата да ја доведете до совршенство, а малку ви недостасува, пробајте го овој домашен мелем од рен. Станува збор за мелем од познатата руска билкарка д-р. Ирина Стефановска. […]

Нега и убавина

Силна комбинација која лечи многу болести: Сода бикарбона и лимонов сок

Сода бикарбоната се користи за нега на телото како надворешно така и внатрешно. А доколку ѝ додадете витамин Ц кој се наоѓа во лимоновиот сок тогаш ќе добиете моќна комбинација […]

Нега и убавина

Неколку причини зошто наутро треба да се пие топла вода со лимон

Многу е важно како го започнувате денот. Според индиската филозофија Ајурведа, изборот на вашите дневни рутини го прави вашиот организам или отпорен или пак сосема подложен на болести. Според Ајурведа, […]