Ознака: лимон

Кулинарство

Колач од лимон: Овошна магија на вкусови која засекогаш се памети

Денеска ви претставуваме рецепт кој ќе ви го врати расположението во овие тмурни денови. Потребни состојки: За кората: – 220 гр. брашно – 35 гр. пченкарен скроб – 100 гр. […]

Здравје

Еве кои групи на луѓе треба да јадат лимон секој ден: Во состојба е да излекува сериозни болести

Лимонот е оптимален извор на витамин Ц. Овој витамин е важен за производство на колаген и ја помага апсорбцијата на железо од храната. Доволниот внес на витамин Ц спречува создавање […]

Живот

Почнала да консумира лимон и сода бикарбона, а наредните денови воочила промени во организмот – ова се предностите

Смесата од сода бикарбона и ломон е корисна за чистење на лицето и отстранување на мртвите клетки од кожата, но исто така и за избелување на забите. Многу од намирниците […]

Кулинарство

Маринада од лимон: Тајна состојка која пилешкото го прави специјалитет

Одлична и едноставна маринада што ќе му даде феноменален вкус на вашето пилешко. Маринадата од лимон ќе го направи пилешкото помеко и повкусно. Одлично оди со пржено или печено месо. […]

Живот

Трик кој може да ви го спаси животот – исечете лимон и ставете го во вашата спална соба во текот на ноќта…

За време на алергии, овој трик навистина може да ви го спаси животот. Сите знаеме дека лимонот е одличен извор на хранливи состојки и витамини. Но, ова овошје делува и […]

Живот

Под стрес сте? Ова е вистинскиот напиток за вас

На физички план, стресот претставува физиолошки процес со кој нашето тело одговара на закана или опасност. Кога нашиот мозок ќе процени некои онапиколности како загрозувачки, сите свои капацитети ги крева […]