Ознака: лук

Живот

ШЕСТ НОВИ и непознати начини за примена на ЛУКОТ

Во кулинарството лукот е незаменлива состојка, исто така во медицината, неговата примена може да биде алтернатива на многу лекови. Но, верувале или не, ова не е крајот на неговата примена! […]

Живот

Ако изедете лук на празен стомак, дополнително ќе ги зголемите…

Лукот е познат како одличен зеленчук за јакнење на имунитетот, но дали знаете што се случува во организмот кога ќе изедете лук на празен стомак?Истражувањата покажале дека ако изедете лук […]

Живот

Држете парче ЛУК на вашата кожа и гледајте што се случува…Резултатите ќе ве изненадат

Држете парче лук на вашата кожа и гледајте што се случува…Резултатите ќе ве изненадатКако да го користите лукот Втријте го лукот на мал дел од вашата кожа за да видите […]

Кулинарство

ПОСНО: Пикантно македонско макало со грав!

Направете си пикантно макало со гравДоколку постите за празниците, ова пикантно макало е навистина одлично за оние кои обожуваат луто и посно јадење. Се што ви е потребно за подготовка […]

Живот

Сакате да им бидете неодоливи на жените? Најадете се ЛУК! Да добро прочитавте, НЕ Е ШЕГА!

Доколку сакате  да бидете неодоливи за  понежниот пол, не ви е потребен луксузен парфем. Доволно  е да изедете малку лук, покажува неодамнешно  истражување.Конзумирањето поголеми дози лук го прави мирисот на […]