Ознака: лук

Здравје

АКО ИМАТЕ ХЕРПЕС, ЈАДЕТЕ ЛУК И ЈОГУРТ, А ОВАА ХРАНА ТРЕБА ДА ЈА ИЗБЕГНУВАТЕ!

„Досадната“ појава на кожата на усните може да се олесни со правилна исхрана. Вирусот херпес симплекс е присутен кај 95% од луѓето и бројот на „среќници“ кои никогаш немале херпес […]

Занимливости

Само ги протрил прстите со лук – цел свет е воодушевен од трикот со кој ги одвоил белките од жолчките

Калум Греј на ТикТок споделил видео во кое тој покажува трик кој многу често го применува – со помош на лук ги одвојува жолчките и белките за секунда. Имено, на […]

Кулинарство

Идеален рецепт за зимските денови: Запечен кремаст компир со сланина – за целото семејство

Млекото и павлаката даваат сочност, ловоровиот лист, мајчината душица и лукчето даваат арома, а крцкавиот слој на пармезанот над компирите е неодолив. Оваа смеса од компири е идеално зимско јадење, […]

Здравје

Оваа вода е најмоќниот борец против болести: Пијте го овој напиток 7 дена и гледајте како телото ќе се препороди!

Водата од лук го зајакнува имунитетот и го чисти организмот од токсини, а делува многу моќно и против сите видови воспаленија – вирусни, габични и бактериски. Се смета за еден […]

Здравје

Пет производи за здравје, виталност и добро расположение

Многу често во текот на денот не внимаваме на тоа што јадеме, па телото го оптоваруваме со храна која ја внесуваме. Тоа дава одраз на надворешниот изглед, здравјето и расположението. […]