Ознака: лук

Кулинарство

Велешки пинџур

20-25 поголеми пиперки (од тоа 5 лути) 1 килограм домати 2 модри патлиџана 8 чешниња лук 1 рака толчени ореви масло сол Измијте ги пиперките и испржете ги на маслo. […]

Кулинарство

Испробајте нешто ново: Помфрит со малку лукче и пармезан

Одвреме-навреме треба да внесувате промени во кујната, да пробате некое ново јадење, зачин или начинот на подготовка. Ви го претставуваме рецептот за еден од најомилените прилози во јадењето, подготвен на […]

Нега и убавина

Немилосрдно ги топи килограмите и го зајакнува имунитетот: Овој рецепт е сè што ви треба за совршено тело

Покрај тоа што ќе ги изгубите вишокот килограми, ќе го зајакнете имунитетот и ќе се ослободите од отровите во телото. Лукот е една од најчесто користените состојки во речиси секоја […]

Живот Нега и убавина

Лук потопен во црвено вино за долговечност: Напиток кој може да биде природен лек

Овој хербален лек ги комбинира корисните својства на вашиот омилен лук и црвено вино. Добиената смеса може да спречи многу болести, ја прочистува крвта, го зајакнува имунолошкиот систем, го отстранува […]