Ознака: лук

Живот

Како делуваат неколку чешниња лук на вашиот организам?

Изедете неколку чешниња пржен лук и видете што се случува со вашето тело во следните 6 часа. Лукот е многу здрав и познат по своите антибактериски, антигабични, антиоксидантни дејства. Освен […]

Кулинарство

Намаз од коријандер

Коријандерот познат и како кинески магдонос, специфичен по силниот вкус и мирис, е еден од најдобрите чистачи и закрепнувачи на организмот. Лековитите својства на оваа билка се одамна познати, уште […]

Живот

Лукот го спречува згрутчувањето на крвта, ефикасен против бактерии, габи, паразит

Научни истражувањеа велат дека лукот е ефикасен против бактерии, габи, паразити, ја намалува количината на маснотии, спречување стегање на крвните садови (атеросклероза), намалување на крвниот притисок. Употребата на лукот ги […]