Ознака: лук

Кулинарство

Испробајте нешто ново: Помфрит со малку лукче и пармезан

Одвреме-навреме треба да внесувате промени во кујната, да пробате некое ново јадење, зачин или начинот на подготовка. Ви го претставуваме рецептот за еден од најомилените прилози во јадењето, подготвен на […]

Нега и убавина

Немилосрдно ги топи килограмите и го зајакнува имунитетот: Овој рецепт е сè што ви треба за совршено тело

Покрај тоа што ќе ги изгубите вишокот килограми, ќе го зајакнете имунитетот и ќе се ослободите од отровите во телото. Лукот е една од најчесто користените состојки во речиси секоја […]

Живот Нега и убавина

Лук потопен во црвено вино за долговечност: Напиток кој може да биде природен лек

Овој хербален лек ги комбинира корисните својства на вашиот омилен лук и црвено вино. Добиената смеса може да спречи многу болести, ја прочистува крвта, го зајакнува имунолошкиот систем, го отстранува […]

Кулинарство

Сос од тиквички

2 шолји варени тиквички 2 чешниња лук 1/2 шолја ситно сечкан магдонос 1 шолја јогурт или кисело млеко 1/2 кафена шолја таан сок од 1/2 лимон маслиново масло сол Тиквичките […]

Живот

Како делуваат неколку чешниња лук на вашиот организам?

Изедете неколку чешниња пржен лук и видете што се случува со вашето тело во следните 6 часа. Лукот е многу здрав и познат по своите антибактериски, антигабични, антиоксидантни дејства. Освен […]