Ознака: лук

Кулинарство

Намаз од коријандер

Коријандерот познат и како кинески магдонос, специфичен по силниот вкус и мирис, е еден од најдобрите чистачи и закрепнувачи на организмот. Лековитите својства на оваа билка се одамна познати, уште […]

Живот

Лукот го спречува згрутчувањето на крвта, ефикасен против бактерии, габи, паразит

Научни истражувањеа велат дека лукот е ефикасен против бактерии, габи, паразити, ја намалува количината на маснотии, спречување стегање на крвните садови (атеросклероза), намалување на крвниот притисок. Употребата на лукот ги […]

Кулинарство

Капама

1 кг јагнешко месо со коска, од врат или плешка 500 г исчистен спанаќ 1 врзоп млад кромид 4 чешнина лук 1 мало филџанче ориз 8 лажици масло 1 коцка […]