Ознака: лук

Живот

Го избегнуваме поради аромата, но важно е да го јадеме: Како лукот влијае на нашето тело и здравје?

Тој има наметлива арома и вкус и дури може да го исплаши вампирот! Тој е исто така меѓу најсилните природни имунолошки стимуланси, но неговата сила не застанува таму. Лукот не […]

Кулинарство

Пица со брокула

тесто за пица 1 шолја цветови брокула 2 чешниња лук 2 мали шолји изрендано Чедар сирење сол мелен црн пипер Развлечете го тестото и ставете го во намрсен калап за […]

Кулинарство

Чорба од ослич

500 г исчистен ослич 2 моркови исечени на парчиња 1 корен од пашканат исечен на парчиња 1 лажица сув зачин 1 ловоров лист 10-тина зрна црн пипер 1 1/2  литар вода […]