Ознака: лук

Живот

Две намирници кои веднаш го симнуваат високиот крвен притисок

Овие две намирници се најдобриот природен лек при проблемите со висок притисок. Цимет – Неколку истражувања потврдија дека систоличкиот (голем) и дијастоличкиот (мал) притисок кај возрасните лица се намалува со […]

Кулинарство

Солени мафини

4 јајца 200 г коцки компири 1 црвена пиперка исечена на коцки 1 исечена главица кромид 100 г маргарин 80 г рендан пармезан 1 лажица исечена жалфија 2 исечени чешниња […]

Живот

Комбинацијата од лук и лимон го зајакнува имунитетот и срцето

Лукот е прогласен за лековита намирница поради својот исклучителен состав на витамини и минерали. Најпознатите компоненти на лукот се аденозинот кој спречува создавање на крвни згрутчувања и алицин кој се […]

Живот

Еве зошто секое утро треба да земате по едно чешне лук на празен стомак

Дали сте знаеле дека јадењето на цело чешне лук на ден прави чуда за вашето тело? Лук – едноставна состојка со неверојатни здравствени придобивки. Лукот го стимулира имунолошкиот систем и […]

Живот

Што ќе се случи со вашето тело по 6 часа доколку изедете печен лук?

Лукот е една од најздравите намирници, кој има антибактериско, антигабично и антиоксидансно дејство. Лекува воспаленија, го засилува имунитетот и ги убива канцерогените ќелии. Затоа треба често да се конзумира, секако во […]