Ознака: лук

Живот

Комбинацијата од лук и лимон го зајакнува имунитетот и срцето

Лукот е прогласен за лековита намирница поради својот исклучителен состав на витамини и минерали. Најпознатите компоненти на лукот се аденозинот кој спречува создавање на крвни згрутчувања и алицин кој се […]

Живот

Еве зошто секое утро треба да земате по едно чешне лук на празен стомак

Дали сте знаеле дека јадењето на цело чешне лук на ден прави чуда за вашето тело? Лук – едноставна состојка со неверојатни здравствени придобивки. Лукот го стимулира имунолошкиот систем и […]

Живот

Што ќе се случи со вашето тело по 6 часа доколку изедете печен лук?

Лукот е една од најздравите намирници, кој има антибактериско, антигабично и антиоксидансно дејство. Лекува воспаленија, го засилува имунитетот и ги убива канцерогените ќелии. Затоа треба често да се конзумира, секако во […]

Живот

Сакате да јадете лук но не сакате да ви мириса здивот, направете го ова

Сите знаеме колку е непријател мирисот на лук откако ќе го консумираме.Лукот е многу здрав, има бројни здравствени придобивки, но мириса многу лошо. Ако сакате да не мирисате по јадењето, […]

Занимливости

Знаете ли зошто секоја вечер пред спиење треба да ставите чешне лук под перницата?

Во народната медицина белиот лук е незаобиколен,а луѓето велат дека помага и во една сосема необична работа!Поради докажаното позитивно делување на општата здравствена состојба,препорачливо е секојдневно да конзумирате лук – […]

Живот

Овој напиток ги разбива блокадите и ги чисти вашите коронарни артерии!

Овој напиток е идеален  за намалување на  маснотиите во телото, го чисти џигерот и  го штити вашето  тело од бактерии и  вируси.Со овој напиток  ќе ги  ослободите слободните радикали кои […]

Живот

Сите го имате во кујна а не знаете дека ќе ве излечи за 3 часа од настинка и грип

Топлите денови во текот на зимата се идеални за размножување на бактерии и ширење вируси. Затоа е многу важно во овој период да внимавате на вашиот имунитет.Едно природно средство може […]

Живот

Овој одличен рецепт ќе ви ги отстрани БРЧКИТЕ НА ВРАТОТ и околу ОЧИТЕ за само 7 дена

Многу жени трошат брдо пари за разни козметички препарати, кои обично не се толку ефикасни, а во својата кујна имаар совршен серум против брчки.Рецепт: Излупете едно чешне лук и добро […]