Ознака: минхен

Вести

Авион со 166 македонски државјани од Минхен вечерва слетува во Скопје

Вечерва во Скопје ќе слета авион со 166 патници, македонски државјани, кои се враќаат од германскиот град Меминген. Авионот полетал по 19 часот а по 21 часот се очекува негово […]

Вести

Луѓето панично бегале- на ова место паѓало град со големина на топче за голф, уништени се многу автомобили

Германската покраина Баварија, особено Минхен и околината, синоќа ги зафатило силно невреме кое предизвикало голема штета, а повеќе лица се повредени. Во покраината паѓал град со големина на топче за […]

Вести

Човек нападна со нож неколку луѓе во Минхен

Маж со нож рани неколку лица во германскиот град Минхен, јавија светските агенции, повикувајќи се на соопштение на германската полиција, објавено на Твитер.Напаѓачот избегал и во моментов во тек е […]

Вести

Во предградие на Минхен ќе се гради ѕид како заштита од бегалци

Во предградие на Минхен ќе биде изграден ѕид, со цел локалните жители да се одвојат од бегалците, пишуваат германските медиуми.Како што се наведува, ѕидот во местото Нојтерлах Суд ќе биде […]

Вести

Удбашите Перковиќ и Мустач осудени на доживотен затвор за убиството на емигрантот Ѓурековиќ

Бившите припадници на југословенската и хрватската тајна служба, Јосип Перковиќ и Здравко Мустач, вчера во Минхен беа прогласени виновни за учество со предумисла во убиството на хрватскиот емигрант Стјепан Ѓурековиќ […]

Вести

Напаѓачот од Минхен се гордеел што е роден на истиот ден со Хитлер

Германското момче со иранско потекло кое минатата недела во шопинг центар во Минхен уби девет лица, бил десничарски екстремист, занесен од Хитлер, и истиот ги мразел Турците и Арапите, пишува […]