Ознака: НАГРАДИ

Скопје

Сликај го Скопје и освој една од наградите со вкупна вредност од 100.000 денари

Престижниот – “Skopje Photo Week” (Скопје Фото Недела), оваа година ќе се одвива од 23-24 Ноември2020. Во рамките на Скопската фото недела објавен е иконкурс за избор на најдобра фотографија на тема „Скопје од […]

Култура

Вечерва доделување на наградите на „Литера“ за најдобра детска книга и најдобро илустрирано дело

Вечерва доделување на наградите на „Литера“ за најдобра детска книга и најдобро илустрирано дело На децата не треба да им создаваме искривен свет, не е сѐ „си живееја среќно до […]

Сцена

Го прогласија за најдобар актер, но неговото паѓање на сцената е тоа што ги одбележа Оскарите

Рами Малек имаше мала незгода откако ја прими статуетката за Најдобар актер за улогата во филмот „Bohemian Rhapsody“ на Оскар 2019. Моментот кога 37-годишниот актер падна од сцената беше документиран […]

Филм

Вечерва доделување на наградата Оскар

Во Долби театарот во Лос Анџелес вечерва ќе биде одржана 91. церемонија за доделување Оскари, награда на американската Академија на филмски уметности и наука. Овогодинешното доделување на наградите, по првпат […]

Видео Ракомет

Се појави ВИДЕО од моментот кога Стоилов заминува од церемонијата

Минатогодишниот добитник на наградата за „Најдобар спортист на Македонија“, Стојанче Стоилов синоќа демонстративно го напушти годинашниот избор организиран од Агенцијата за млади и спорт и Сојузот на спортови на Македонија, […]

Сцена

„Деспасито“ ги собра Латино Греми наградите

Годинешниот мегахит „Despacito” на Порториканците Луис Фонси и Деди Јенки освои најмногу Латино Греми награди на 18-то доделување кое се одржа сношти во Лас Вегас.Песната победи во категориите: пeснa на […]

Вести

Хари Потер апсолутен победник на доделувањето на „Лоренс Оливие” наградите

Пиесата за детето волшебник „Хари Потер и проколнатото дете” сношти собра рекорден број награди „Лоренс Оливие”, меѓу кои и за најдобра нова пиеса.Меѓу деветте награди се оние за сценографија, осветлување, […]

Локална самоуправа

Доделени наградите за најубаво новогодишно украсување

Општина Гази Баба и оваа година избираше најубаво новогодишно декорирани дворови, тераси, училишта и градинки, со цел заеднички да допринесеме за посвечен изглед на нашата општина во пресрет на новогодишните […]