Ознака: настинка

Живот

Како да препознаете дали ве мачи алергија, грип или настинка

Истражувањата покажале дека голем број од нас не разликуваат настинка или грип, од алергиски напад. Иако симптомите понекогаш се мошне слични, постојат ситни разлики кои ќе ви помогнат да ги […]

Живот

Имате алергија или сте настинати: Како да препознаете разлика?

До календарската пролет има повеќе време, но алергите веќе започнаа. Кивање, протекување, црвени очи се само некои од симптомите. Тестови не треба да се изведуваат кога пациентот е под симптоми, […]

Живот

Оваа билка го чисти воздухот и го запира хрчењето

Причините за хрчењето можат да бидат настинката, отечената слузокожа, зголемените крајници, девијацијата на септумот или отечениот јазик, како и вишокот ткиво или раб на мекото непце. Долгорочното хрчење може да […]

Живот

Не сте свесни колку грешите: Поради овие 4 работи, настинката не ви поминува

Настинка предизвикуваат преку 200 видови различни вируси и не се лекува со антибиотици, бидејќи вирусите на нив не реагираат. Обично, прво се јавуваат болки во грлото и течење на нос. […]

Живот

Победете ја есенската настинка во 7 едноставни чекори

Повторно кивате? Сигурно е дека не сте единствени, затоа што есента дефинитивно е најдобрата сезона на настинките и може да направи веќе тмурните есенски денови да бидат уште потмурни. Не […]

Живот

Избегнувајте ги следните навики за побрзо да се излечите од настинка

Околу 200 вируси може да бидат одговорни за обична настинка, а веројатно секој човек неколку пати во годината добива некој вирус кој води кон настинка. Ако вистински се грижите за […]

Живот

3 природни антибиотици со кои ќе ја победите настинката

Колку и да работите на зајакнување на вашиот имунитет, многу често доаѓа до инфекции во текот на зимскиот период. Во тој случај, медицината препорачува користење на антибиотици кои имаат и […]

Живот

Доколку вие и вашето дете често кашлате, тоа е поради оваа одвратна работа која се крие во вашата перница! Еве што треба ВЕДНАШ да сторите

 „Грините сами по себе не носат болес, но ензимите во нивниот измет предизвикуваат алергии кај луѓето„-вели докторката Лиза Акерли.„Ако луѓето имаат асма, ова може да се влоши. Исто така често […]

Живот

Сите го имате во кујна а не знаете дека ќе ве излечи за 3 часа од настинка и грип

Топлите денови во текот на зимата се идеални за размножување на бактерии и ширење вируси. Затоа е многу важно во овој период да внимавате на вашиот имунитет.Едно природно средство може […]