Ознака: НАТО

Вести

Руски ловци ги пресретнаа американските бомбардери што денеска прелетаа над Скопје (видео)

Руски ловци ги пресретнаа американските бомбардери што денеска прелетаа над Скопје Руската амбасада неочекувано твиташе дека руски ловци ги пресретнале американските бомбардери што утрово го прелетаа Скопје. Two U.S. B-1 […]

Издвојуваме

Филип Петровски со предавање на Московскиот МГИМО за „проблемот Македонија“ (видео)

Филип Петровски со предавање на Московскиот МГИМО за „проблемот Македонија“ (видео) На неговиот веб сајт ФилипПетровски.мк тој вчера поставил предавање кое е одржано на престижниот Институт МГИМО во Москва. Од […]

Вести

Флота на НАТО забележана за прв пат во Барнецовото Море по три децении

Флота на НАТО забележана за прв пат во Барнецовото Море по три децении На социјалните мрежи се појавија фотографии од воени бродови на НАТО како пловат во Баренцовото Море, во […]

Издвојуваме

Филип Петровски: На време предупредив што ќе се случи со Името, Јазикот и Уставот

Филип Петровски: На време предупредив што ќе се случи со Името, Јазикот и Уставот Предупредив на време дека со Преспанскиот договор се врши предавство од вековни размери. Бев на улица […]

Вести

Северна Македонија официјално стана 30 членка на НАТО

Во Вашингтон попладнево беше направен и последниот формален чекор за полноправно членство на Северна Македонија во Алијансата- депонирањето на инструментот за пристапување во Стејт департментот. Македонија станува членка на Алијансата, […]

Вести

Македонија влезе во НАТО, Шпанија го ратификуваше протоколот

Македонија влезе во НАТО, Шпанија го ратификуваше протоколот. Сликата беше малку чудна бидејќи седиштата беа празни и гласањето се одвиваше онлајн, поради кризата со КОРОНА вирусот, кој денеска ескалира токму […]

Вести

Шпанија го ратификуваше протоколот за пристапување во НАТО на Македонија

Шпанија го ратификуваше протоколот за пристапување во НАТО на Македонија. Пратениците гласаа со големо мнозинство 279 За, 1 беше против, и 51 беа воздржани.   ✅ El #Pleno aprueba el […]

Контроверзни фајлови

Како советски пилот со ловец МиГ-21 побегна од аеродром на НАТО?

Пред точно 53 години се одигра несекојдневен настан кој влезе во аналите на советското воено воздухопловство. Имено, „ганц“ нова модификација на авион-ловец МиГ-21ПФМ по грешка на пилотот кој управуваше со […]