Ознака: нега

Нега и убавина

7 правила со кои никогаш повеќе нема да кажете: „Морам да почнам со диета“

Здравата храна во никој случај не треба да биде мода или предизвик за убаво тело на плажа, таа треба да е нешто на кое ќе внимавате преку целата година. Сепак […]

Нега и убавина

Рецепти од кујната, црното пиво е за нега на коса, а кафето за пилинг

Редовниот пилинг е еден од најважните чекори во негата на кожа, препорачува др. Мехмет Оз. Затоа тој советува да се посветите на здравата храна, тоа го препорачува и неговата соработничка […]

Нега и убавина

Зошто производите за нега на кожата немаат дејство?

Борбата против несовршеностите на кожата најчесто се претвора од кратка битка во долготрајна војна. Сигурно ви се случило да согледате дека производите за убавина функционираат кај сите освен кај вас. […]

Нега и убавина

Секоја жена треба да го знае рецептот за оваа маска: Вашата кожа ќе изгледа 10 години помладо

Маските што можете да ги направите дома се најдобри затоа што тие се целосно природни и без никакви адитиви што најчесто ги има во кремовите што ги купувате од аптека. […]

Нега и убавина

Дали гледањето филмови влијае на нашите брчки?

Резултатите од една неодамнешна студија покажуваат дека гледањето одредени филмови предизвикува привремено појавување на брчки! Студијата опфатила 2.000 учесници на кои им биле пуштени хорори и трилери, како и комедии, […]

Нега и убавина

Како да ја подготвите косата за студеното време?

Есента и официјално пристигна, а со неа се намалуваат температурите, што може да биде штетно за косата. Како може да бидете сигурни дека вашата коса е подготвена за студентите денови […]

Нега и убавина

Хит метод за обновување на косата: Плакнење со обична вода од сварен ориз

Оризовата вода која останала по готвењето го сочинува новиот тренд за нега на косата кои блогерките и голем број жени на Инстаграм тврдат дека ја прави нивната коса многу поубава […]

Нега и убавина

Храната од која пожолтуваат забите

Храната која содржи шеќер и киселина, како природните и газирани сокови, овошјето и зеленчукот како што се цвекло, боровница и слично, потоа бомбоните, колачите, лимонот, црниот чај и виното, особено […]

Живот Нега и убавина

Како да го намалите утринското отекување на лицето?

Без разлика дали сте јаделе премногу солена храна претходната вечер, имате напад на алергија или пак, сте испиле повеќе алкохол, утринското отекување на лицето лесно може да се отстрани ако […]

Нега и убавина

Имате ли бели топчиња околу очите? Никако немојте да ги стискате!

Дали сте забележале ситни бели или жолти точки на очните капаци, под очите, на носот или на образите? Тие тврдоглави мали израстоци се нарекуваат милија и всушност преставуваат мали цисти […]

Нега и убавина

Што претставува „заситувачката“ диета и дали е ефикасна?

Истражувачите од Универзитетот Лавал во Канада сметаат дека ја нашле совршената комбинација за слабеење. Таканаречената „заситувачка“ диета е комбинација од медитеранската и кето диетата и наводно помага во слабеењето без […]