Ознака: неработни денови

Вести Издвојуваме

Колку неработни денови и продолжени викенди ќе има во 2021 година?

Согласно со Законот за празниците на Република Македонија (Сл.весник на РМ број 21/98 и 18/07), Министерството за труд и социјална политика информира дека во 2021 година неработни денови се: За […]

Вести

Утре ни доаѓа нов месец, во него два споени викенди – до крајот на годината имаме уште неработни денови!

Утре ни пристигнува нов месец, а со тоа и дури два споени викенди во него. Имено октомври ни носи два неработни дена и тоа двата се споени викенди. Едниот се […]

Вести

СЛЕДНИОТ ВТОРНИК ПОВТОРНО ЌЕ ОДМАРАМЕ- следува уште еден неработен ден во Македонија, еве уште колку има до крајот на годината

Денеска завршува споениот викенд кој го имавме овој викенд во земјава поради големиот православен празник Успение на Пресвета Богородица, а идниот вторник повторно ќе одмараме. Следува уште еден државен празник, […]

Живот

Направете си планови: Еве уште колку продолжени викенди и неработни денови ќе имаме во 2020 година

Ова е целосната програмата на неработни денови за 2020 година, во согласност со Законот за празниците. Неработни денови во 2020 година се: За сите граѓани на РМ 1 јануари (среда), […]

Вести

Необични празници кои може да ги одбележите во октомври

Најпознатиот празник во октомври за поголемиот дел од земјината топка е Ноќта на вештерките, кој се одбележува на последниот ден од месецот. Тој станува толку популарен што се слави дури […]

Живот

Следат неработен ден и споен викенд, погледнете кои денови уште се неработни до крајот на годинава

Тукушто помина споениот викенд со празникот 2 Август, а набрзо ни претстојат уште два неработни денови. Првиот следен неработен ден е 28 август (среда), Успение на Пресвета Богородица (Голема Богородица), […]

Вести

Имаме продолжен викенд- Ова е следниот неработен ден

Имаме продолжен викенд. Македонија го празнува денот на Светите браќа Кирил и Методиј кои се основоположници на словенската писменост па оттука ве информираме дека работната недела ќе трае пократко. Согласно […]