Ознака: обвинение

Вести

За случајот МОЌНИК Милошоски доби обвинение, заедно со уште 12 лица

За случајот МОЌНИК Милошоски доби обвинение, заедно со уште 12 лица Обвинителстово денеска поднесе обвинителен акт за случајот познат како “Моќник” во кој меѓу осомничените е пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ Антонијо […]

Вести

Телма: Има ли кривично дело, закана по живот во аудио – снимките и дали во нив е гласот на Камчев?

Кој ги објави аудио снимките на „Јутуб “ – дали тоа е гласот на бизнисменот Орце Камчев и со кого разговара?! Обвинителството во нов предмет истражува дали евентуално има кривично […]

Македонија

Поднесено обвинение против ќерката која ја задави мајка си во скопски Карпош

Основното јавно обвинителство Скопје поднесе обвинителен акт против 46 годишна жена која ја задави мајка си во скопски Карпош, за сторено кривично дело – Убиство од член 123 став 2 […]

Вести

Фејсбук обвинет за дискриминација на купувачите на недвижности

Американското Министерство за домување и урбано планирање ја даде на суд социјалната мрежа Фејсбук, поради „ширење, дозволување и предизвикување“ незаконска дискриминација на потенцијалните купувачи на недвижности, објави „Вашингтон Пост“. Министерството […]

Сцена

Шакира обвинета за затајување данок

Шпански државен обвинител поднесе обвинение за затајување данок против колумбиската пејачка Шакира, изјави денеска портпаролот на државниот обвинител. Обвинителот наведува дека таа избегнала да плати повеќе од 14,5 милиони евра […]

Вести

Груевски: Партијата која до пред 6 месеци не го вадеше зборот режим од уста сега прави вистински режим

Тоа што се случи вчера е тежок преседан, тоа е ужас, тоа е режим. Тоа е нешто што го нема во демократски држави, тоа е уривање на демократијата, изјави лидерот […]

Вести

Бугарите го покажаа „добрососедството“ – Некст тајм обвинет за кражба на „Слушам кај шумат шумите“

Најновата преработка на рок групата Некст Тајм е предмет на обвинувања во Бугарија според кои Македонија го присвојува бугарскиот фолклор, пишува Република.Бугарските медиуми пишуваатдека „кражбата“ на песната „Слушам кај шумат шумите“ […]