Ознака: обвинение

Вести

Поднесено обвинение против напаѓачот на Радмила Шекеринска во Собранието

Јавното обвинителство на Марко Зврлевски поднесе обвинение против напаѓачот на Радмила Шекеринска на 27 април во Собранието. Според обвинението, истиот се товари за кривично дело – насилство за кое е […]

Вести

Јанева: Ќе бараме притвор и за претседателот на една политичка партија

Вкупно 17 обвиненија за 18 предмети против 94 лица во текот на овие два дена ќе бидат пренесени од Специјалното јавно обвинителство до Кривичниот суд, соопшти денеска специјалната обвинителка Катица […]

Вести

ОЈО во еден случај е брзо, во друг е бавно – За инцидентите во Собранието експресно обвинение, за изборот на Џафери се уште се собираат докази

Во случајот со нападнатите пратеници Обвинител-ството ги собра исказите на сите настрадани за рекордно време – помалку од 20 дена, ги увиде сите докази, поднесе обвинение и закажа рочиште, пишува […]

Вести

СЈО повторно бара притвор за Кочан, се сомнева во тврдењата на одбраната

Специјалното обвинителство се сомнева во тврдењата на одбраната.Здравствената состојба на Сеад Кочан била главната причина зошто тој бил надвор од државата, рече денеска неговиот адвокат, Никола Додовски. Според одбраната на […]

Вести

Петровски целосно го отфрли обвинението од Пировска – Спасовски не се појави пред ОЈО за финансирањето на кампањата

Директорот на државниот архив Филип Петровски утрово се јави на распит во Основното јавно обвинителство. За објавување на сопствено мислење преку социјалната мрежа Твитер, Петровски се товари за предизвикување на […]

Црна хроника

Благајник на ЈП Чистота и зеленило-Куманово проневерил 1,5 милиони денари

Управата за финансиска полиција по добиени оперативни сознанија започна со спроведување на предистражни дејствија во ЈП Чистота и зеленило-Куманово при што откриен и документиран е финансиски криминал тежок 1,5 милиони […]

Балкан

Две лица од Косово ќе одговараат за тероризам

Косовското специјално обвинителство подигна обвинение против две лица од Пеќ поради тероризам.Осомничените се обвинети дека преку радио станици и интернет портали ширеле терористичка пропаганда со цел да се мобилизираат млади […]

Живот

„Син ми е премногу згоден“: Имала секс со синот, додека бремената снаа…

Мелиса Миси Киченс (44) и нејзиниот син Шон Томас Фајфер, се соочуваат со обвиние за инцест.Мајката била уапсена откако имала секс со нејзиниот син, кого на Фејсбук го опишала како […]