Ознака: организам

Нега и убавина

7 начини да го исчистите вашето тело со храната

Дури 80% од имунолошкиот систем е концентриран во цревата. Ако вашето тело се детоксицира правилно, а корисните бактерии се во рамнотежа во цревата, имате природна суперсила да им се спротивставите […]

Кулинарство

Симптоми кои откриваат дека внесувате премногу шеќер во организмот

Шеќерот има многу калории, но тие немаат никаква прехранбена вредност. Иако го има во многу намирници, постои можност да го избегнете. Преголемото внесување шеќер остава сериозни здравствени последици по здравјето, […]

Живот

Храна која хидрира и освежува: 5 лесни намирници кои се идеални за жешките летни денови

Високите температури не нѝ дозволуваат тешки оброци, па токму затоа лесното мени е идеално за летото. Експертите истакнуваат дека токму во овој период кога топлите денови сè уште траат, потребно […]

Живот

Како делуваат неколку чешниња лук на вашиот организам?

Изедете неколку чешниња пржен лук и видете што се случува со вашето тело во следните 6 часа. Лукот е многу здрав и познат по своите антибактериски, антигабични, антиоксидантни дејства. Освен […]

Нега и убавина

8 симптоми кои покажуваат дека ви е потребна итна детоксификација

Многу луѓе прифаќаат дека фактот што не се чувствуваат добро е дел од животот и стареењето. Но, тоа воопшто не е така. Многу од симптомите што ги чувствувате секојдневно може […]