Ознака: поддршка

Вести

Владата ќе издвои 12 милиони евра поддршка за млади до 29 години

Владата ќе издвои 12 милиони евра поддршка за млади до 29 години Три типа на парична поддршка за младите во Северна Македонија со цел нивно полесно прилагодување на новата реалност, […]

Балкан

Радев: Бугарија најмногу ја поддржува Северна Македонија, но не безусловно

Наша должност е да ја поддржуваме Северна Македонија, но не безусловно и безрезервно, истакнал бугарскиот претседател Румен Радев на средба со амбасадорите и постојаните претставници на Бугарија во странство во […]

Македонија

Астеруд: Шокирана сум и уплашена од авторитарните и тоталитарните матрици во и околу власта

Како што веќе соопштивме зад можната претседателска кандидатура од ВМРО-ДПМНЕ на професорката Гордана Силјановска-Давкова застанаа триесетина универзитетски професори. Според анализата на “Независен“ се чини најголемо изненадување е потписот на професорката […]

Македонија

МНР го поддржува интегритетот на Украина по инцидентот кај Керч

Во врска со инцидентот со задржаните украински бродови од Русија во теснецот Керч се огласи и Министерство за надворешни работи на Македонија со поддршка за територијалниот интегритет и суверенитет на […]

Вести

Подршка за Филип Петровски со факти!

Зошто некои во своите злобни намери патриотизмот го мешаат со радикализам во негативна смисла на зборот. Затоа сакам да поставам неколку јавни прашања. Зарем нашите Македонски народни патриотски песни треба да […]

Вести

ВМРO- ДПМНЕ: Владата да обезбеди поддршка од 10.000 денари за декар лубеници

Владата да донесе одлука за дополнителна финансиска поддршка од 10.000 денари за декар лубеници што ќе се однесува на сите производители на лубеници во државата и тие годинава да бидат […]

Издвојуваме

Поддршка во борбата против рудниците на смртта даваат и гевгеличани надвор од Македонија

Поддршка во борбата против рудниците на смртта даваат и гевгеличани надвор од МакедонијаПоддршка за борбата против рудниците на смртта, како што гевгеличани го нарекуваат проектот за отворање на рудник на […]

Вести

Земјоделците со поддршка „За заедничка Македонија“: Доаѓаме!

Граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ денеска по 44-ти пат ќе маршира од Владата до Собранието на Република Македонија.Кон денешниот протест ќе се приклучат и земјоделcите со својата механизација, кои на […]