Ознака: поплава

Вести

Делови од Скопје повторно под вода по невремето

По краткото невреме кое го зафати Скопје попладнево делови од градот повторно се полавија. На социјалните мрежи се појавија фотографии и видеа од скопските булевари и улици каде надојдената вода […]

Вести

Поплави и дефекти во Прилеп поради поројните дождови

Поради обилните врнежи денеска во Прилеп имаше повеќе дефекти во водоводната и канализациската мрежа со поплавени улици и куќи.Вечерва жителите на прилепската улица „Кузман Јосифоски Питу“ ќе останат неколку часа […]

Регион

Невремето направи хаос на Халкидики

Поројните дождови предизвикаа бројни одрони на патиштата, кои останаа непроодни за сообраќај.Камперските приколки беа буквално однесени од поројната вода во морето, доколку некои има приколка на ова место веднаш да […]

Вести

Земјоделците од Тетовско да ги пријават штетите од поплавите

Од денеска до 16 јуни сите носители на земјоделски стопанства или организации на производители, односно од неевидентирани земјоделски стопанства, можат да поднесуваат барање за проценка на штети на земјоделските површини […]

Вести

Да помогнеме на Струмица!

Во Струмица изминатите 24 часа наврнале 71 литар на метар квадратен воден талог, соопшти УХМР.Струмица е под вода. На социјалните мрежи се упатува повик да помогнеме на струмичани. Не е […]

Вести

Струмица како Венеција: Градот се дави поради негрижата на Заев

Дождот во Струмица предизвика поплави во градот каде градоначалник повеќе од 11 години беше претседателот на СДСМ Зоран Заев.Поплавени куќи, улици и поројот „Крушевска Република“ се само дел од сликите […]

Вести

Заев се поплави самиот себеси

Дождот во Струмица предизвика поплави во градот каде градоначалник повеќе од 11 години беше претседателот на СДСМ Зоран Заев. Во поплавите меѓу најпогодените беше улицата на која се наоѓа токму […]

Регион

Страшна поплава – луѓето со неверување гледаа додека им исчезнуваа автомобилите

Нови Сад под вода – таква е денешната слика на градот во Србија во кој по улиците течекле реки, па се формирале „езера“ кои ги голтале автомобилите.Во спасувањето на возачите […]

Вести

Се продолжува времениот престој на поплавените до 1 април

Владата на седница донесе одлука до 1 април да се продолжи рокот за времениот престој на лицата од поплавените подрачја во Државниот студентски дом „Томе Стефановски-Сениќ” и Центарот за образование и […]

Вести

ЦУК: Нема опасност од поплави

Нема опасност од излевање на реките, но можно е заезерување на дел од помалите реки и водотеците, иако водостојот секојдневно се покачува, тврдат од Центарот за управување со кризи.Од таму […]

Вести

ВИДЕО: Двајца мртви откако торнадо го погоди Рим

Драматично торнадо го зафати завчера Рим и неговата околина, при што загинаа најмалку двајца, а десетици други се повредени.Четириесет и седумгодишен маж загинал во Лидисполи откако се срушиле два ката […]