Ознака: празнување

Живот

Како низ светот се прославува Божиќ на 7 јануари?

Најрадосниот христијански празник се одбележува по грегоријанскиот и јулијанскиот календар, односно на 25 декември и на 7 јануари. Бројот на земјите во кои Божиќ се слави во првиот месец во […]

Вести

Православните христијани го слават Бадник

Православните христијански верници во Македонија денеска го слават Бадник, ден пред големиот празник Рождество Христово – Божик. Бадник традиционално ќе биде одбележан со собир пред Соборниот храм „Свети Климент Охридски“ […]

Живот

Божик низ светот – Кај нас богата трпеза, во Франција се јаде на полноќ, а во Полска нема месо

Божик – денот на христовото раѓање според христијанската традиција, а кој започнува да се слави со Бадник, односно денот пред Божиќ, кај нас се слави со голема почит и внимание. […]

Вести

Католиците и дел од православните го слават Раѓањето Христово – Божиќ

Католичките верници и дел од православните христијани, кои се водат според Грегоријанскиот календар денеска го одбележуваат Раѓањето Христово – Божиќ. Традиционално, во Македонија централната прослава по повод празникот се одржа […]

Живот

Прославете го Свети Никола според традицијата и обичаите да не навлечете грев на куќата и на домашните

Овој месец се слави најчестата слава во Македонија. Православните верници на 19 месецот го слават Свети Никола. Во народното паметење овој лик останал како заштитник на патниците, посебно на оние […]

Вести

Нашата генерација е обврзана да го зачува заветот од предците и да им го предаде на потомците

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, по повод 8 Септември – Денот на независноста на Република Македонија, упати честитка до граѓаните на Република Македонија. Иванов во честитката наведува дека на […]