Ознака: ракомет

Ракомет

Шпанија е нов европски шампион во ракомет

Шпанската селекција со резултат 22-20 против Хрватска го одбрани европскиот трон. Натпреварот за титула го судеа македонските арбитри Николов и Начевски и одлично си ја завршија работата. Хрватска и Шпанија […]

Ракомет Спорт

Браво момци: Ракометарите ја отстранија Северна од Македонија

Македонските ракометари ја избришаа додавката Северна која стоеше пред Македонија на автобусот со кој се возат на Европското првенство во Австрија. Претходно тоа го направи и Борко Ристовски кога на […]

Ракомет

Германците си ја признаа грешката: Тоше Проески екна во „Минхен“! (ВИДЕО)

Турската песна која беше пуштана во „Олимпијахале“ како македонска навивачка химна е тргната од репертоарот. Организаторите во Минхен признаа дека направиле грешка без да знаат. „Таа песна беше грешка, навистина […]

Ракомет

Червар пред натпреварот против Хрватска: Македонија е мојата втора татковина

Селекторот на Хрватска, Лино Червар, е претпазлив пред денешниот дуел со Македонија во рамките на 3то коло Б-групата на Светското ракометно првенство. – Македонците многу добро ги познавам. Сите овие […]

Ракомет Спорт

Ракометарите од соблекувална: Има само една вистина има една МАКЕДОНИЈА! (ВИДЕО)

После рутинската победа на Македонија над Бахреин, втор меч од Светското Првенство во Ракомет, со одличен резултат од 28 наспроти 23, Македонија се искачи на првото место на табелата во […]

Ракомет

Селекторот на романската ракометна репезентација вечерва поднесе оставка по неуспехот со Македонија

Селекторот на романската ракометна репезентација Чави Пасквал вечерва поднесе оставка по неуспехот во бараж двомечот со Македонија. Романија се надеваше на пласман на Мундијалот под раководство на шпанскиот стручњак, но […]

Ракомет

Еве што пишуваат балканските медиуми за победата на Македонија

„Одлична атмосфера, Македонија во Загреб ја изненади Словенија на Вујовиќ“ – хрватски Вечерњи лист.„СПЕКТАКЛ ВО АРЕНА: Македонците во фантастична стмосфера ги изненадија Словенците“- хрватски Индекс. „Вујовиќ полуде, Македонците во пеколот […]