Ознака: распит

Македонија

Катица Јанева денес на распит за “Рекет“ во ОЈО

Денес во 10 часот Катица Јанева, специјална обвинителка во оставка ќе треба да  одоговори на повеќе прашања кои се отворија во јавноста, откако минатиот месец беше отворен случајот “Рекет”, во […]

Сцена

Полицијата го испитува Дарко Лазиќ- еве што едниствено рече пејачот за несреќата

Откако полицијата доби информација дека пејачот Дарко Лазиќ се разбудил од кома таа веднаш се упатила кон болницата во Земун како би земале изјава од пејачот за сообраќајната несреќа која […]

Вести

Фатиме Фетаи не знае да поставува прашања на распитот на сведоци

Обвинителката Фатиме Фетаи се соочува со постојани прекини поради неправилно распрашување и непознавање на процедурите при водење на распитот во случајот на поранешниот градоначалник на Општина Центар Андреј Жерновски. Одбрната во […]

Вести

Сеуште трае распитот на приведените за инцидентот во Собрание

Во Кривичниот суд се уште трае распитот на над дваесетината приведени, од вкупно 36 лица кои Основното јавно обвинителство ги гони за „терористичко загрозување на уставниот поредок и безбедноста“, во […]

Вести

СДСМ продолжува го користи МВР во партиски цели: Активисти на ВМРО- ДПМНЕ од источна Македонија се повикуваат на распит

Владеачката партија СДСМ во изминатиов период пред изборите и за денот на двата изборни круга ја искористија целата државна машинерија, со која дојдоа до победа на овие избори. Изборите кои […]

Вести

Ердоган прогласи вонредна состојба во Турција!

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган, прогласи тримесечна вонредна состојба во Турција.Ваквата одлука на Ердоган следи по несушениот обид за воен удар, кој се случи во петокот. Бројот на уапсените генерали […]

Црна хроника

Видео: Генерали осомничени за пучот со лисици на раце на распит во полиција

Воени лица, со високи чинови кои се осомничени дека биле дел од неуспешниот обид за воен удар во Турција и симнување од власт на Реџеп Таип Ердоган, се снимени во […]