Ознака: референдум

Вести

Петицијата за вториот референдум за ЕУ под истрага за измама!

Комитетот за петиции  го испитува наводите за измама во врска со петицијата за втор референдум за ЕУ.Истрагата е фокусирана на можноста дека некои имиња можат да бидат лажни – 77.000 […]

Вести

ПОСЛЕДИЦА ОД БРЕГЗИТ: Шкотска најави нов референдум за независност!

Лидерката на шкотската СНП Никола Старџон истакна дека Шкотска се изјаснила (62 проценти за останување во ЕУ) што навестува дека овој референдум нема да биде последен.Се очекува сега да се […]

Вести

Британците денеска на референдум ќе гласаат за останување или заминување од ЕУ

Британските гласачи денеска на референдум ќе се изјаснат дали Велика Британија и натаму да остане членка на ЕУ или земјата да ја напушти Унијата.Станува збор за историско определување на Британците […]

Вести

Швајцарците на референдум ќе решаваат за воведување на основен месечен додаток

Жителите на Швајцарија денеска гласаат на референдум на кој треба да се изјаснат по иницијативата за воведување на основен месечен додаток во износ од 2.500 франци (околу 2.200 евра), кој […]