Ознака: референдум

Вести Свет

Насловите на светските и регионалните медиуми за референдумот во Македонија – „Двете страни прогласија победа“

Референдумот во Македонија привлече големо внимание кај регионалните и светски  медиуми и новински агенции. Кај поголемиот дел од нив извештаите за гласањето се најдоа помеѓу првите вести во рубриките „свет“ или […]

Избор на уредникот

ДЕМАГОГИЈА – Цуцуловски

Таканаречените европејци почнаа со своите надмудрувања колку насто од граѓаните на Државата донеле своја, лична одлука за Референдумот, изумувајќи ја елементарната вистина дека сите – да, токму така, с и […]

Вести

Драган Данев, Даниела Рангелова, Митко Јанчев, Крсто Јовановски и Жаклина Пешевска од ВМРО-ДПМНЕ гласаа на референдумот

Драган Данев, Даниела Рангелова, Митко Јанчев, Крсто Јовановски и Жаклина Пешевска од ВМРО-ДПМНЕ гласаа на референдумот. Ова е потврдено од истражувачот од Центарот за европска стратегија „Евротинк“, Андреја Стојковски. Па сепак […]

Вести

Каменос: Референдумот е неважечки поради нискиот одзив

Грчкиот министер за одбрана, Панос Каменос, денеска со твит го кажа својот став дека референдумот за промена на името во Поранешна Југословенска Република Македонија (ФИРОМ) е “неважечки” поради нискиот одзив, […]

Вести

Катастрофално ниска излезност: ДИК објави податоци за излезноста до 18:30 часот

До 18:30 часот, на референдумот излегле да гласаат само 34,09 % oд избирачите во Македонија. Ова се податоците од 84.83% пристигнати места. Последните бројки, пласирани официјално, од Државната изборна комисија, […]

Вести

Еди Рама се засекира за слабиот одзив. Не се оствари толку лесто ТИРАНСКАТА ПЛАТФОРМА

Еди Рама се засекира за слабиот одзив. Не се оствару толку лесто ТИРАНСКАТА ПЛАТФОРМА. Овој човек, без усул се замеша преку твит во внатрешните работи на Македонија и среде гласањето […]

Вести

Вашингтон пост најавува пропаѓање на референдумот за промена на името

Веќе почнаа да се лиферуваат вести глобално по водечките медиуми дека референдумот за промена на името ќе пропадне. Потоа следува почетно оправдување за Заев дека не е битен референдумот и […]

Коментари

Лицемерие на раководството на Мицковски. Им текна дека ќе бојкотираат во 12:05 кога веќе никој не го интересира

Откако со месеци го одолговлекуваа одговорот и со тоа го оставија во небрано и членството и симпатизерите, првоизбраните на Мицковки а и тој самиот денеска после 15 се произнесоа конечно. […]

Вести

Нови шест инциденти за време на гласањето

МВР информира дека се регистрирани нови шест нови инциденти за време на референдумското изјаснување по претходно евидентираните 13. По добиена пријава од Општинската изборна комисија дека во основното училиште „Кочо […]

Издвојуваме

Филип Петровски: Некои „наши“ откако видоа дека ќе пропадне референдумот се сетија да кажат дека нема да гласаат

Филип Петровски пред малку објави остар фејсбук статус, веројатно како последица на изјавите на високи функционери на ВМРО-ДПМНЕ кои дури денеска после месеци и месеци тактизирање се произнесоа дека нема […]