Ознака: рецепт

Кулинарство

ТОПЛО-ЛАДНО

Вкусот на топло и разлеано чоколадо совршено се совпаѓа со свежината на сладоледот од ванила. Фантастичен десерт, многу едноставен за правење (откако ќе научите колку точно минути да го печете!). […]

Здравје

10 ПРЕДНОСТИ НА ЦИМЕТОТ ШТО МОРА ДА ГИ ЗНАЕТЕ

Циметот е еден од најстарите познати зачини, а се споменува дури и во Библијата. Поради своите лековити својства долго време бил користен во различни медицински традиции во светот, а модерните […]

Кулинарство

Направете си чоколаден леб каков што досега немате пробано

Ваков десерт сигурно не сте пробале досега. Направете го уште утре. Потребни состојки:180 г путер, омекнат на собна температура180 г шеќер3 јајца, матени125 г саморастечко брашно100 г мелени бадеми1/2 лажичка […]

Занимливости

Примената на сода бикарбона во градината може да биде спас за вашите билки

Ако ја применувате на вистинскиот начин, сода бикарбоната може да биде вистински спас за вашите билки. Најверојатно во вашиот дом имате неколку кесички сода бикарбона кои заземаат простор и на […]