Ознака: САД

Вести

САД на сила сака да ја внесе Македонија во НАТО, вели Лавров. Меѓусебни препукувања за уставните измени

Уставните измени во Македонија се наметнати со уцени, поткуп и со директна вмешаност на странски дипломати, вели рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров, во интервју за грчкиот весник „Ефимерида”, […]

Вести Регион

Грција бара нов амандман на Преспанскиот договор!?!

По големите бранувања што во Грција ги предизвикаа изјавите во Собранието на премиерот Заев за учењето на македонскиот јазик во Грција, за неговата употреба, за „Егејска Македонија“, Атина ќе ја […]

Вести

Доаѓа нова амбасародка на Калето, Бејли си заминува

Американскиот амбасадор Џес Бејли до крајот на годинава си заминува од функцијата во Македонија, а на негово место доаѓа досегашниот заменик амбасадор од Атина Мери Кејти Бирнс,  се дознава од […]

Вести

Дајна Пауел не сака да биде амбасадорка на САД во ОН

Поранешната советничка на американскиот претседател Доналд Трамп и актуелна директорка во банката „Голдман Сакс“, Дајна Пауел одбила да ја прифати должноста постојан претставник на САД во ОН, соопшти неименуван извор […]

Коментари

Бејли контра волјата на Македонскиот народ

Во типичен свој стил, надвор од контрола, надвор од вообичаено дипломатско однесување и надвор од Виенските дипломатски конвенции денеска Бејли побара да се заобиколи референдумот и да се оди на […]

Вести Македонија

Граѓаните изразија поддршка за членство во НАТО и ЕУ со прифаќање на Договорот од Преспа меѓу Македонија и Грција, сметаат САД

САД ги поздравија резултатите од референдумот во Македонија, со кои граѓаните изразија поддршка за членство во НАТО и ЕУ со прифаќање на Договорот потпишан во Преспа. ,,САД силно ја поддржуваат […]

Економија Свет

САД ни држат “нож под грло со царините

Со воведувањето на царини за увоз на кинески стоки САД ни ставија “нож под грло“. Вака ја оценува сосотојбата со трговската војна меѓу двете земји кинескиот заменик министер за трговија, […]

Вести Свет

Буш се јави – време е за нова одлука

Поранешниот американски претседател Џорџ Буш денес испрати порака со која не охрабрува да излаземе на Референдумот и да гласаме ЗА. Неговото прво јавување беше пред Референдумот со кој се откажавме […]

Вести Македонија

Кина и Америка продолжуваат со војната

Кина и Америка продолжуваат со војната,сега засега е од економска природа и е со царински мерки. Американскиот претседател, Доналд Трамп, ѝ воведе царини на Кина, кои изнесуваат 10 отсто на […]

Вести Свет

Ураганот Флоренс доаѓа Америка на готовс

Безбедноста на американскиот народ е наш приоитет изјави претседателт на САД Доналд Трамп, додека ураганот Флоренс се приближува кон источното крајбрежје на САД. Трамп прогласи вондредна состојба ов Северна и […]