Ознака: САД

Свет

Застрашувачки бројки од САД: 35.549 нови случаи на корона се пријавени за еден ден

Центрите за контрола и превенција на болести на САД  во понеделникот објавија 35.549 нови случаи на коронавирус, како и 510 смртни случаи од ковид-19.  Вкупниот број на пациенти во Соединетите […]

Свет

Деветнаесет години од терористичките напади на 11 септември на кулите близначки во САД

На денешен ден пред 19 години се случи најголемиот терористички напад на американско тло. Во нападот терористи на Ал каеда истовремено грабнаа четири авиони, од кои два урнаа во кулите […]

Свет

Кои се шансите Доналд Трамп да ја добие Нобеловата награда за мир, a што кажуваат квотите?

Норвешкиот политичар Кристијан Тајбринг Геде во средата објави дека го номинирал американскиот претседател Доналд Трамп за Нобеловата награда за мир.  „Не е важно како Трамп се однесува во својата татковина […]

Вести

Државниот секретар на САД Помпео му честиташе на Заев за премиерската функција

Државниот секретар на САД Помпео му честиташе на Заев за премиерската функција „Честитки до најновата земја-членка на НАТО и премиерот Зоран Заев за формирањето на нова влада“, напиша тој во […]

Свет

Неофицијални податоци од САД: Од почетокот на епидемијата, бројот на заразени со коронавирусот надмина 6 милиони

Бројот на потврдени случаи на коронавирус во САД надмина шест милиони од почетокот на пандемијата, објави денес Универзитетот Џонс Хопкинс, кој го следи движењето на епидемијата користејќи ги и официјалните […]

Вести

Ураганот Лаура ги погоди САД со јачина од четврти степен

Ураганот Лаура, кај јужниот брег на САД се засили во категоријата 4, според Националниот центар за набљудување на ураганите. Според Центарот, брзината на ветерот во рамки на ураганот достигнува 61 […]

Свет

Меланија Трамп им порача на Американците дека не се „сами“: Таа исто така повика на прекин на насилството

Првата дама на САД, Меланија Трамп ги повика Американците да се обединат против расните поделби и истовремено изразија сочувство со жртвите на пандемијата на коронавирусот.  „Знам дека многу се загрижени […]

Свет

Републиканците официјално го номинираа Мајк Пенс за потпретседател на САД

Републиканските делегати едногласно денеска го ре-номинираа Мајк Пенс за кандидат за потпретседател на Соединетите држави, а од нив се очекува и официјално да ја потврдат кандидатурата на претседателот Доналд Трамп […]

Свет

Човекот кој го создаде Трамп е уапсен за измама од милиони долари

Стив Бенон, поранешен советник на американскиот претседател Доналд Трамп е уапсен под сомнение дека проневерил повеќе милиони долари, јавуваат светските медиуми.  Бенон и уште три лица се обвинети дека воделе […]

Свет

Трамп ќе разговара со Русија за Белорусија: „Се чини дека таму нема многу демократија“

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави денеска дека ќе разговара со Русија за ситуацијата во Белорусија и протестите против белорускиот претседател Александар Лукашенко.  Трамп пред новинарите во Белата куќа изјави дека […]

Вести

Голем скандал во Пентагон: Американските маринци организирале јавни куќи и трговија со бело робје!?

Списокот на „достигнувања“ на некои американски маринци кој се наоѓаат во Бахреин е: организирање бордели за давање интимни услуги, трговија со луѓе, одземање на пасошите на „кралиците на ноќта“ за […]

Свет

Зошто Бајден ја избра Камала Харис за потпретседател: За прв пат жена афроамериканка на таа позиција

Демократскиот кандидат за претседател Џо Бајден го избра сенаторот од Калифорнија Камала Харис за заменик претседател, за прв пат во историјата на тоа место афроамериканка е номинирана, но аналитичарите велат […]