Ознака: САД

Кулинарство

САД ОД КОКОС: Десерт кој ве повикува на уживање на сонцето

Се надеваме дека наскоро доаѓаат вистинска пролет и потопли денови. Затоа, оставете го овој сад со кокос да предизвика температури над 20 степени и уживајте во сонцето. Првично, идејата беше […]

Вести

САД: Над 30 милиони заразени од коронавирусот

Во САД од почетокот на пандемијата се регистрирани повеќе од 30 милиони инфекции со коронавирус, јави ДПА. Податоците од Универзитетот Џон Хопкинс, што беа ажурирани доцна синоќа, покажуваат дека земјата […]

Вести

Првата дама на САД направи голема промена во Белата куќа за денот на вљубените, ова ниту Меланија не го има сторено за Трамп

Првата дама на САД Џил Бајден утрово поставила специјално уметничко дело по повод денот на вљубените. Како што јавува АП претседателот на САД утрово заедно со сопругата излегол во дворот […]

Вести

САД: Стопира изградбата на ѕидот кон Мексико

Претседателот на САД, Џо Бајден го укина декретот на својот претходник Доналд Трамп, со кој беше прогласена вонредна состојба на границата со Мексико, за да обезбеди финансии за изградба на […]

Вести

Првата пратка вакцини наменети за САД тргнаа од фабриката на Фајзер

Првите камиони со околу 185.000 шишиња вакцина против коронавирус тргнаа денеска од фабриката на “Фајзер“ во Мичиген. Камионите со вакцини се очекува да пристигнат утре во сите 50 американски држави, […]

Вести

Трамп: Вакцинацијата во САД ќе започне за помалку од 24 часа

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека вакцинацијата во САД ќе започне за помалку од 24 часа, откако Агенцијата за храна и лекови (ФДА) издаде дозвола за итна употреба на вакцината […]

Вести

Глас на Америка: Медлин Олбрајт – Трагедија е што Бугарија го искористи ветото за домашно-политички поени

Глас на Америка: Медлин Олбрајт – Трагедија е што Бугарија го искористи ветото за домашно-политички поени 64-тата државната секретарка на САД, Медлин Олбрајт, се осврна на денешното вето од Бугарија […]

Вести

Доколку заминуваат од Белата куќа, тогаш тоа го прават со висок стил: Иванка и Меланија ги чекаат резултатите стилизирани за 10-ка

Сè уште актуелната прва дама на САД, Меланија Трамп, и советничката и ќерка на Доналд Трамп размислувале на ист начин додека се подготвувале за одењето во изборниот штаб. Додека Америка […]