Ознака: САД

Свет

Деветнаесет години од терористичките напади на 11 септември на кулите близначки во САД

На денешен ден пред 19 години се случи најголемиот терористички напад на американско тло. Во нападот терористи на Ал каеда истовремено грабнаа четири авиони, од кои два урнаа во кулите […]

Свет

Кои се шансите Доналд Трамп да ја добие Нобеловата награда за мир, a што кажуваат квотите?

Норвешкиот политичар Кристијан Тајбринг Геде во средата објави дека го номинирал американскиот претседател Доналд Трамп за Нобеловата награда за мир.  „Не е важно како Трамп се однесува во својата татковина […]

Вести

Државниот секретар на САД Помпео му честиташе на Заев за премиерската функција

Државниот секретар на САД Помпео му честиташе на Заев за премиерската функција „Честитки до најновата земја-членка на НАТО и премиерот Зоран Заев за формирањето на нова влада“, напиша тој во […]

Свет

Неофицијални податоци од САД: Од почетокот на епидемијата, бројот на заразени со коронавирусот надмина 6 милиони

Бројот на потврдени случаи на коронавирус во САД надмина шест милиони од почетокот на пандемијата, објави денес Универзитетот Џонс Хопкинс, кој го следи движењето на епидемијата користејќи ги и официјалните […]

Вести

Ураганот Лаура ги погоди САД со јачина од четврти степен

Ураганот Лаура, кај јужниот брег на САД се засили во категоријата 4, според Националниот центар за набљудување на ураганите. Според Центарот, брзината на ветерот во рамки на ураганот достигнува 61 […]

Свет

Меланија Трамп им порача на Американците дека не се „сами“: Таа исто така повика на прекин на насилството

Првата дама на САД, Меланија Трамп ги повика Американците да се обединат против расните поделби и истовремено изразија сочувство со жртвите на пандемијата на коронавирусот.  „Знам дека многу се загрижени […]

Свет

Републиканците официјално го номинираа Мајк Пенс за потпретседател на САД

Републиканските делегати едногласно денеска го ре-номинираа Мајк Пенс за кандидат за потпретседател на Соединетите држави, а од нив се очекува и официјално да ја потврдат кандидатурата на претседателот Доналд Трамп […]

Свет

Човекот кој го создаде Трамп е уапсен за измама од милиони долари

Стив Бенон, поранешен советник на американскиот претседател Доналд Трамп е уапсен под сомнение дека проневерил повеќе милиони долари, јавуваат светските медиуми.  Бенон и уште три лица се обвинети дека воделе […]