Ознака: САД

Вести

Според досегашната состојба на изборите во САД ќе победи Трамп

Според досегашната состојба на изборите во САД ќе победи Трамп Трамп очекува елеторски гласови од државите кои на картата се обоени розово. Математиката вели дека тоа се 70 електори. Во […]

Вести

Изборите во САД се усложнија, погледнете ја мапата на досега освоените електорски гласови

Изборите во САД се усложнија, погледнете ја мапата на досега освоените електорски гласови Трамп обвини дека не се пребројуваат гласовите во државите кои што ги контролираат токму демократите, за да […]

Вести

Полека се затвораат гласачките кутии на изборите во САД. Ова се првите 400.000 гласови

Полека се затвораат гласачките кутии на изборите во САД. Ова се првите 400.000 гласови Одлучувачки држави се Флорида, Пенсилванија, Мичиген, Висконсин, Северна Каролина и Аризона. Околу 225.000 гласови за Трамп […]

Вести

Трамп или Бајден? Америка денеска бира претседател

Трамп или Бајден? Америка денеска бира претседател Кој ќе ги добие клучевите од Белата куќа на 4 години? Во кого имаат доверба американците? Пандемијата го промени начинот и односот кон […]

Издвојуваме

Американската амбасадорка Кејт Брнз во работна посета на „Алкалоид“

Делегација од Амбасадата на Соединетите Американски Држави предводена од нејзината  екселенција, Амбасадорката Кејт Мери Брнз оствари работна посета на „Алкалоид“ АД Скопје. За време на посетата, високите дипломатски претставници беа […]

Свет

Застрашувачки бројки од САД: 35.549 нови случаи на корона се пријавени за еден ден

Центрите за контрола и превенција на болести на САД  во понеделникот објавија 35.549 нови случаи на коронавирус, како и 510 смртни случаи од ковид-19.  Вкупниот број на пациенти во Соединетите […]