Ознака: седница

Вести

Ребалансот на Буџетот од денеска на пленарна седница

Дополнетиот предлог за изменување и дополнување на Буџетот на Република Македонија за 2020 година, кој содржи амандмани од комисиската расправа, од денеска е на пленарна седница. Според предложениот дневен ред […]

Вести

Владата ќе расправа за новите мерки, а со законските измени ќе бидат задолжителни маските на отворено

Сите економски оператори да работат до 23 часот, ограничување на капацитетот во јавниот превоз до 50 отсто, забрана на јавни настани и препорака до целата државна и јавна администрација, до […]

Вести

Седница на владата во 19 и 30, ќе се побара ли нова вонредна состојба?

Владата на Република Северна Македонија попладнево со почеток во 19:30 часот, ќе одржи седница преку видео-конференциска врска. За заклучоците, како што наведуваат, од седницата ќе информираат со соопштение по нејзиното […]

Македонија

Седницата за разрешување на Јанева – утре

Претседателот на Сoбранието, Талат Џафери за утре во 13:00 часот ја закажа пленарната седница со единствена точка на дневен ред – разрешување на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева, која е во […]

Македонија

Седница за интерпелација на министерот Оливер Спасовски

Денес во Собранието ќе се одржи седницата за интерпелација на министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски. Интерпелација за работата на министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски е поднесена од пратениците […]

Македонија

Поднесени седум амандмани на уставните измени

Во законски предвидениот рок до Собранието на Р. Македонија пристигнале седум амандмани на предлог-амандманите на Уставот. Два амандмани поднесе Алијансата на Албанците, по еден Беса и пратеникот од СДСМ Мухамед […]

Балкан Вести

Советот за безбедност на ОН ќе расправа за Војската на Косово

Седница на Советот за безбедност на ОН ќе се одржи денес на барање на Русија и Србија. Седницата е   посветена на формирањето на косовската Војска, а свое обраќање ќе имаат претседателите […]

Вести

Шпанскиот Уставен суд забрани седница на Парламентот на Каталонија

Шпанскиот Уставен суд денеска го забрани одржувањето на седницата на регионалниот Парламент на Каталонија, која е закажана за в понеделник.Каталонските власти најавија дека в понеделник ќе постапат во согласност со […]

Вести

Баравме итна седница за струшката депонија, но не беше закажана- какво е тоа решавање на сериозен проблем по 2 месеци?

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ уште во месец јуни побараа итна собраниска седница за решавање на проблемот со струшката дива депонија, но таква седница не беше закажана, а сега штетите кои […]

Вести

Продолжува седницата за избор на влада

Собранието на Република Македонија денеска напладне треба да ја продолжи седницата за избор на новата влада, а најдоцна до полноќ и да го изгласа предложеното решение со најмалку 61 глас.Расправата почна […]