Ознака: седница

Вести Македонија

Ќе има ли воопшто седница за уставни измени?

Собраниската седница на која требаше да продолжи расправата за пристапување кон уставни измени сеуште не е започната. Иако беше најавена за 15 часот не се знае кога и дали воопшто […]

Вести

Шпанскиот Уставен суд забрани седница на Парламентот на Каталонија

Шпанскиот Уставен суд денеска го забрани одржувањето на седницата на регионалниот Парламент на Каталонија, која е закажана за в понеделник.Каталонските власти најавија дека в понеделник ќе постапат во согласност со […]

Вести

Баравме итна седница за струшката депонија, но не беше закажана- какво е тоа решавање на сериозен проблем по 2 месеци?

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ уште во месец јуни побараа итна собраниска седница за решавање на проблемот со струшката дива депонија, но таква седница не беше закажана, а сега штетите кои […]

Вести

Продолжува седницата за избор на влада

Собранието на Република Македонија денеска напладне треба да ја продолжи седницата за избор на новата влада, а најдоцна до полноќ и да го изгласа предложеното решение со најмалку 61 глас.Расправата почна […]

Вести

Oдложена седницата за убиството кај Смилковско езеро

Поради отсуство на еден од бранителите на обвинетите за петкратното убиство кај Смилковското езеро денешната јавна седница на Врховниот суд на која требаше да се разгледуваат жалбите на доживотните казни […]

Вести

Седница на Врховен суд за извештаите за работата на судовите во 2016

Врховниот суд на Република Македонија денеска ќе одржи проширена Општа седница на која ќе бидат разгледани извештаите за работа на судовите за 2016 година.Согласно Деловникот за работа на Врховниот суд, […]

Вести

Кој ќе свика следна седница во Собранието?

Трајко Велјановски, доскорешниот претстедател на Собранието На Македонија се чини ги игнорира домашните и странски честитки упатени до новоизбраниот спикер на Парламентот Талат Џафери. Во синоќешно интервју за ТВСител, тој повтори […]

Вести

Ѓорѓиевски: Не може луѓе кои учествуваа во хулигански протести денес да зборуваат како треба да се брани Уставот

Собранието е столб на демократијата и секој оној кој ќе посегне против Собранието, а утредента дојде овде и каже како треба да се брани Уставот, како треба да се зборува […]