Ознака: симптоми

Здравје

Кај коронавирусот губењето на чувството за мирис е различно отколку кога имате настинка

Губењето на чувство за мирис е еден од симптомите на коронавирусот, но различно е од тоа кога некој ќе фати лоша настинка или ќе добие грип, велат европските експерти кои […]

Здравје

Симптом кој се јавува неколку денови пред останатите симптоми и може да биде знак дека сте заболени од коронавирус

Овој знак во грлото е на официјалниот список на симптоми. Симптоми на коронавирус вклучуваат треска, постојана кашлица и губење на мирис и вкус.  Меѓутоа, може да бидете изложени на коронавирусот […]

Живот

Нов симптом на коронавирусот: Внимателно погледнете ја вашата уста!

Студијата објавена во медицинскиот журнал AMАМА Дерматологија открила дека меѓу 21 пациент во Шпанија за кои е потврдено дека имаат ковид-19 и осип на кожата, шест или 29 проценти имале […]

Живот

Главоболката нов и најчест симптом на Ковид 19

Главоболката е најчестиот симптом на корона вирусот кој се јавува кај заболените пациенти, открило новото истражување. Експертите велат дека 62 отсто од луѓето, кои имале најразлични тегоби помеѓу кои главоболка […]

Вести

Зекири ги откри симптомите на Коронавирусот- доколку ги имате истите веднаш преземете нешто!

Потпретседателот на СДСМ, Мухамед Зекири, кој заедно со својата сопруга и 3 месечното бебенце, пред три дена беа хоспитализирани, поради корона вирусот, се во стабилна состојба. Многу од граѓаните не […]

Вести

Губењето на чувството за вкус и мирис, еден од симптомите за Ковид-19

Луѓето кои го изгубиле чувството за вкус или мирис, се препорачува да бидат тестирани за коронавирус, откако аносмијата е препознаена како трет симптом на инфекцијата, што го оправдува тестот, се […]