Ознака: сонце

Вести

Сончево време со услови за слаб снег, ќе дува умерен северозападен ветер

Времето во поголем дел од земјава ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Кон крајот на денот облачноста ќе се зголеми, а во североисточните делови ќе има услови за […]

Вести

Пред нас е убав сончев ден

Во Скопје сончево со температура до 12 степени. Утрово е најстудено во Берово, -6 степени, а максимални четири се измерени во Дојран. Според УХМР, -5 е во Лазарополе и Маврово, […]

Вести

Сончево време до 20 степени, вечерва снежна покривка до 20 сантиметри

Времето денес ќе биде сончево со мала до умерена облачност и со умерен, во западните делови повремено засилен југозападен ветер. Во вечерните часови, почнувајќи од север облачноста ќе се зголеми, […]

Вести

Искористете ги овие пролетни температури до вторник- од среда целосен пресврт и снег во Македонија!

Времето денеска ќе биде сончево со мала до умерена облачност и со слаб до умерен ветер од северозападен правец. Утринската температура ќе се движи од минус еден до три степени, […]

Вести

Сончево време со температури до 13 степени, следува период на потопло време

Времето во земјава ќе биде сончево со мала до умерена облачност, со слаб до умерен, а во западните делови повремено засилен западен ветер. Утринската температура ќе се движи од -1 […]

Занимливости

Добиени најдеталните фотографии од површината на Сонцето

Американскиот телескоп DKIST (Daniel K. Inouye Solar Telescope) на Хаваите, ги добил најподробните во моментов фотографии од површината на Сонцето, чиешто проучување ќе им помогне на астрономите да ги дешифрираат […]

Вести

Денеска сончево- еве какво ќе биде времето до крајот на неделава

Времето во државата ќе биде сончево со мала до умерена локална облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер претежно од источен и западен правец. Минималната температура ќе биде во интервал […]

Живот

Дерматолог открива дали на децата и бебињата им е потребна посебна крема за сончање

Децата, а особено бебињата, за разлика од возрасните бараат посебна заштита на кожата од сонце. Нивната кожа е многу почувствителна од кожата на родителите и ако незаштитена е изложена на […]

Вести

ВЛАДАТА ГО ЗГАСНУВА СИМБОЛОТ: Сонцето од Кутлеш од Илинден ќе зајде за јавна употреба

Владата од Илинден ќе го забрани за јавна употреба сонцето од Кутлеш, симболот што беше првото знаме во самостојна Македонија. Од Владата чекале институциите да им јават каде сè го […]

Живот

Летни совети за вас и вашите деца: Ако одите на одмор, овие работи мора да ги знаете

Летото е едно од омилените годишни времиња за повеќето луѓе, но кога ќе дојдат жешките летни денови, најмногу од сѐ сакаме да се разладиме. Најлесно и идеално решение е климатизирана […]

Нега и убавина

Изгорениците од сонце се ноќен кошмар: Еве како едноставно да се ослободите од нив

Освен убав и исончан тен, сонцето понекогаш може да нѝ ‘пружи’ и изгореници, особено ако не се придржуваме на добро познатите правила за заштита. -Изгорениците од сонце се видлив знак […]