Ознака: Стево Пендаровски

Македонија

Пендаровски: Повторно да го обновиме единството што го имавме на почетокот на независноста

Во 1991-та, во неизвесно време, ние, граѓаните, се обединивме околу идејата за своја, независна држава. Тогаш, големиот предизвик, наместо причина за поделби, стана повод за обединување, сите се собравме околу […]

Македонија

Пендаровски: Непримерна изјава која користи речник кој може да навреди цели категории наши граѓани

Претседателот Стево Пендаровски ја оцени изјавата на премиерот Зоран Заев кој рече дека нема да дозволи “неколку криминалци, еден суетен новинар и еден педер” да ја симнат оваа власт, ја […]

Македонија

Пендаровски ги пушта низ вода Катица Јанева и Зоран Заев, пишува “Ла Верита“

Претседателот ги пушта низ вода специјалната обвинителка и премиерот. По нашите откритија по однос на случајот со изнудата, Србија и САД бараат транспарентност. Пендаровски го става Заев во ќош, пишува […]

Македонија

Пендаровски: Никој не смее да биде над законот

Во денешното обраќање од  Вилата Водно претседателот Стево Пендаровски побара ефективна истрага за случајот “Рекет“. – Кажав дека сум разочаран уште на почетокот, а надлежните отидоа на одмор, како да […]

Македонија

Честитка од претседателот Пендаровски за Курбан Бајрам

По повод големиот муслимански празник Курбан Бајрам македонскиот претседател Стево Пендаровски упати честитка до граѓаните со исламска вероисповед во Република Македонија, нагласувајќи дека во пресрет на празникот кој го потенцира […]

Македонија

Пендаровски: Немам намера да го амнестирам Заев ако направил криминал

Претседателот Стево Пендаровски во интервју за Слободна Европа вели дека се залага за помирување, а на забелешките на ВМРО-ДПМНЕ дека помирувањето го сфаќа како амнестија за премиерот Заев и неговите, […]

Македонија

Пендаровски: Не сакам да ја поткопувам иницијативата на премиерот, но сметам дека вистинско место за лидерска е кај претседателот 

Претседателот на државава, Стево Пендаровски смета дека вистинското место за лидерската средба е кај шефот на државата. -Не би сакал да ја поткопувам иницијативата на премиерот за лидерска средба за […]

Вести Македонија

Претседателот Пендаровски во официјална посета на Словенија

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски денеска и утре ќе престојува во Република Словенија. За време на официјалната посета, тој ќе се сретне со својот словенечки колега Борут Пахор. […]

Македонија

Зa Пендаровски немa ниту вoдa (ВИДЕО)

Претседателот Стево Пендаровски е во Сараево, каде учествува на самитот на Процесот за соработка во Југоисточна Европа. Тој оствари билатерални средби со турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган, со колегата од Албанија, Илир […]

Македонија

Пендаровски на Борисов: Љубави како си? Е, поздрав од Зоки…

Претседателот Стево Пендаровски кој завчера учествуваше на Самитот на шефови на држави и влади во Сараево имаше повеќе неформални средби, меѓу кои и со бугарскиот премиер Бојко Борисов и со […]

Македонија

Претседателот Пендаровски го прими Бранко Героски

Денес претседателот Стево Пендаровски го прими новинарот Бранко Героски, по заканата за бањање во Вардар која ја добил. – Oсудувајќи секаков вид закани упатени до медиумите, Пендаровски порача дека новинарите […]

Македонија

Туск: Вие направивте се што се очекуваше од вас, но да бидам искрен нема датум за преговори

По средбата со претседателот Стево Пендаровски во Брисел претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск изјави дека во изминатите две години Македонија ги испорачала сите прави политички сигнали кои ги очекувала […]