Ознака: Струмица

Црна хроника

Две силувања во Струмица – сторителот познат на полицијата

Секторот за внатрешни работи Струмица до Основното јавно обвинителство во Струмица, поднесе кривична пријава против O.Х (35) од Струмица  поради постоење на основано соменение дека пријавениот сторил  две кривични  дела […]

Вести

Поп од Струмица: Проклети да бидат сите кои ќе се дрзнат за јазикот, името, државата!

На 13 август 1951 година биле убиени петте струмички студенти, убиени биле блиску селото Орманли на планината Беласица, до границата кон Грција.Тогаш се убиени, Мирко Пецев, Ѓорги Јармов, Ѓорги Костуранов, […]

Вести

Роднина на застреланото момче во Струмица тврди дека децата не краделе

Детето преплашено се обраќало со зборовите: ’Не ме тепај бато, ништо не направив, извини бато’. Во тој момент наместо да престане да го тепа, полицаецот испукува и куршум и го […]

Вести

Полицаец ранил две малолетни деца во Струмица

Вчера околу пладне по пријава за обид за кражба во близина на браната Мантово, полицајци од СВР Струмица се обиделе да го запрат возилото „опел фронтера“ со словенечки регистарски таблички […]

Вести

Земјоделците од Струмица ќе ги фрлаат пиперот, доматот и краставицата

Струмичкото поле преполно со домати, краставици и висококвалитетни пиперки, но без реална откупна цена.Игнорирани од владата, земјоделците се револтирани поради ниската цена на пиперките и доматите. -Ја губиме надежта дека […]

Вести

ВИДЕО:Струмичани се жалат: При секој дожд состојбата е ваква

При секој дожд состојбата во Струмица е ваква, екипите на Комуналец не доаѓаат на време, се жалат струмичани во анкета за регионалната Телеканал А1, после вчерашните поплави, во градот каде […]