Ознака: СЈО

Избор на уредникот

Груевски изрази задоволство од изборот… (видео)

Груевски изрази задоволство од изборот на Специјален јавен обвинител и носењето на законот за СЈО. Исто така изрази задоволство од постигнатиот договор. За Катица рече дека е висок професионалец со […]

Вести

Јанакиески и Божиновски сабајлево во притвор во Шутка

Потврдено е дека Миле Јанакиески и Кирил Божиновски се однесени во притвор по барање на СЈО. Ваква одлука донесе Кривичниот суд по последните настани со бегството на Груевски. Специјалната обвинителка Катица […]

Коментари

Има ли политички договор во заднината на бегството на Груевски?

Ова со право си ги поставуваат огромен број на граѓани денеска и деновиве. Имено, сите се прашуваат како можел Груевски без пасош да премине повеќе граници и незабележано да стигне […]

Вести

Камчев во затворот сместен во луксузна соба тнр „Хашка соба“

Таканаречените „Хашки соби“ се градени според стандардите на ЕУ, па затоа условите во нив се далеку попристојни од останатите ќелии. Во овие соби се сместуваат притвореници со здравствени проблеми, оние […]

Вести

Уште трае распитот за „Империја“ – одреден 30 дневен притвор за Камчев?

Неофицијално завршил распитот само за Орце Камчев и одреден му е 30 дневен притвор? Орце Камчев беше донесен последен во судот на распит со возило и внесен директно во гаражата […]

Вести Македонија

СЈО отвори нов случај „Империја“, меѓу осомничените се Камчев и Мијалков

СЈО отвори нова истрага наречена „Империја“, во кој осоменичени се 13-мина меѓу кои и бизнисменот Орце Камчев и поранашениот шеф на УБК, Сашо Мијалков. Обвинителите од утрово извршија 12 претреси, […]

Вести

Димитар Димовски обвинет во „Топлик“ – во мене гледајте го Миле Јанакиевски

Најблискиот соработник на Мицковски и бизнис партнер во фирмите со ХИДРОЦЕНТРАЛИТЕ истовремено, Димитар Димовски, е дел од обвинетите во процесот ТОПЛИК. Истовремено како што дознаваме е еден од највлијателните „играчи“ […]

Вести

СЈО конфискуваше од Трансмет околу 14.5 милиони евра

СЈО ја завршила конфискацијата од „Трансмет“, компанијата на осудениот Сеад Кочан, а истото планира да го стори со „Силекс“, но од негова сестринска фирма, по пресудите во случајот „Труст“. Специјалното […]

Издвојуваме

Фатиме Фетаи ќе биде фатална за Никола Тодоров?

После денешното гостување на Само Вистина на поранешниот висок вункционер на ВМРО-ДПМНЕ Никола Тодоров, пак се актуелизираше прашањето за неговото Министерување со двете големи и сериозни Министерства за Здравство и […]

Вести

СЈО: шест нови истраги за проневери од речиси 80 милиони евра

Специјалното јавно обвинителство (СЈО) за гонење на кривични дела поврзани и кои произлегуваат од содржината на незаконското следење на комуникациите ја известува јавноста дека се отворени шест нови истраги. Во […]

Вести Македонија

Поранешниот прв човек на Т-Мобиле, Луковски осомничен од СЈО

Специјаното јавно обивнителство отвори нова истрага наречена „Базни станици“, во која е опфатено едно лице поради постоење на основано сомнение за сторено кривично дело – Злоупотреба на службената положба и […]