Ознака: топлотен бран

Вести

Температурниот топлотен шок се враќа во Македонија- по ниските температури од утре се враќа вистинското лето во земјава

Времето утре ќе биде сончево со мала до умерена облачност и со слаб до умерен северен ветер. Попладне ќе има услови за изолирана појава на пороен дожд и грмежи особено […]

Вести

Овој македонски град денеска „гори“- измерени рекордни температури, еве каков пресврт не очекува за празничниот викенд!

Температурата на воздухот денеска во Гевгелија се искачи на 42 степени, а во Демир Капија се регистрирани 40 степени Целзиусови. Високи температури имало во сите градови, така според мерењата на […]

Вести

Македонија во жолта фаза со високи температури, еве како да се заштитите од топлотниот бран

Земјава денеска ќе биде во жолта и алертна фаза со температури што во одредени делови ќе достигнат 40 степени. Токму затоа, надлежните апелираат граѓаните да ги почитуваат сите мерки за […]

Вести

МНОГУ ТОПЛА воздушна маса од југ се движи кон Македонија

Денес времето во нашата држава ќе биде сончево и топло со мала до умерена локална облачност. Особено Долж Повардарието ќе дува умерен, повремено засилен ветер од северен правец, попладне во […]

Свет

Од рекордниот топлотен бран во Холандија безмалку 400 смртни случаи

Речиси 400 луѓе повеќе во однос на просечниот број смртни случаи починале во Холандија за време на неодамнешниот рекорден топлотен бран, соопшти денес холандската статистичка агенција ЦБС, а објави МИА. Повеќето […]

Вести

Доаѓа топлотен удар: Македонскиот рекорд го држи Демир Капија со 45,7 степени во 2007 година

Највисоката температура во земјава од 45,7 степени е измерена во Демир Капија на 24 јули 2007 година. Тоа лето се регистрирани и 45,3 степени во Гевгелија, 43,5 во Штип и […]

Вести Македонија

Бидете претпазливи, од утре топлотен бран во Македонија

Прогнозите на УХМР се дека во Македонија ќе имаме многу топло време, со екстремно високи температури и висок УВ индекс. Топлотниот бран кој метеоролозите го најавуваат веќе неколку дена се […]