Ознака: торта

Кулинарство

Само 3 состојки: Сочна, мека и лесна торта што ќе стои повеќе од еден ден само ако имате челична волја

Пандишпанот порано се печел во старомодни тави без маснотии или хартија за печење, па се оставал да се олади наопаку, а потоа се одделувал од ѕидовите на тавата со нож. […]

Кулинарство

Торта од гриз со вишни, без јајца и масло: Слатко задоволство што ќе го направите дури и кога не е пост

Во последната недела од Велигденскиот пост, домаќинките веќе исцрпија многу идеи за подготовка на оброци и десерти на вода. Пронајдовме рецепт кој порано беше толку популарен, а потоа, со доаѓањето […]

Кулинарство

Рецепт за десерт што го јаделе нашите предци уште пред 6000 години

Оваа торта се споменува во старите записи – воините ја земале за сила пред да влезат во битка, а жените ја користеле за стимулирање на хормоналните жлезди. Нејзините придобивки: полн […]

Кулинарство

РЕЦЕПТ: Без разлика дали го славите Денот на вљубените сами, во парови или со соло пријатели, кремаст тарт од ванила и калинка е идеален десерт за славење на љубовта!

Без разлика дали го славите Денот на љубените во парови, сами или со група пријателки, слатката закуска е неизоставен дел од таа приказна. Во пресрет на Денот на вљубените, пронајдовме […]