Ознака: торта

Кулинарство

РЕЦЕПТ: Без разлика дали го славите Денот на вљубените сами, во парови или со соло пријатели, кремаст тарт од ванила и калинка е идеален десерт за славење на љубовта!

Без разлика дали го славите Денот на љубените во парови, сами или со група пријателки, слатката закуска е неизоставен дел од таа приказна. Во пресрет на Денот на вљубените, пронајдовме […]

Занимливости

Семејство заврши на болница откако „поради шега“ им подариле торта со марихуана

Семејство заврши во болница откако јаделе торта, без да знаат дека во неа има марихуана. Инцидентот се случил во Фиренца, каде Италијанка на семејството на своја другарка, за новогодишниот дочек, […]

Кулинарство

Само 3 состојки: Сочна, мека и лесна торта што ќе стои повеќе од еден ден само ако имате челична волја

Пандишпанот порано се печел во старомодни тави без маснотии или хартија за печење, па се оставал да се олади наопаку, а потоа се одделувал од ѕидовите на тавата со нож. […]

Кулинарство

Обожувате КитКет? Може да си го направите дома – потребни ви се само две состојки

Видеорецептот за домашен КитКет стана хит на ТикТок, затоа што за да го подготвите потребни ви се само две состојки. Рецептот на социјалната мрежа го споделил Австралијанецот Антос (19), а […]

Кулинарство

Кремаста фантазија од костени: Рецепт за торта што воодушевува на прв залак!

Едвај чекавме да дојде сезоната на костените за да можеме да уживаме во разните десерти што можат да се направат со помош на оваа омилена есенска храна. Денес ви споделуваме […]

Кулинарство

 Без брашно, без јајца и без печење – торта од 3 состојки, толку вкусна и здрава што ќе побарате парче репете

Всушност, не ги набројавме сите работи кои не ги содржи оваа торта – нема брашно, јајца, млеко, нема печење. Погодна за вегани, безглутенска, исклучително здрав десерт кој се прави лесно […]