Ознака: Федерика Могерини

Вести

Средба: Иванов- Могерини

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов денеска се сретна со високата претставничка на Европската унија за надворешни работи и безбедносна политика и заменик – претседател на Европската комисија Федерика Могерини […]

Вести

Александар Даштевски: „Колку да си знаете кој доаѓа денес!“

Федерика Могерини  денес доаѓа во Македонија. По  тој повод Александар Даштевски на својот Фејсбук  профил  објави  информации  за Могерини.„Федерика Могерини е италијански политичар и актуелен  висок претставник на Европската унија […]

Вести

Могерини и Хан го поздравија договорот за одржување избори во Македонија

Високата претставничка за надворешна и безбедносна политика на Европската унија, Федерика Могерини, заедно со еврокомесарот за преговори за проширување, Јоханес Хан, вечерва со заедничко соопштение го поздравија договорот што во […]

Вести

Могерини: Процесот на проширување на ЕУ ќе продолжи

Проширување на ЕУ ќе продолжи и важно е европските институции да бидат кредиблни во тој процес, порача потпретседателот на Европската комисија и висок претставник за надворешна политика и безбедност на […]

Вести

Могерини: членките на ЕУ со единствен став, потребен е дијалог и имплементација на договорот од Пржино

Министрите за надворешни работи на земјите-членки на Европската унија попладнево дискутираа на Советот за надворешни работи нa Европската унија за состојбата во Република Македонија и според Високата претставничка за надворешна […]