Ознака: Федерика Могерини

Вести

Иванов и порачал на Могерини: ЕУ и НАТО не смеат да бидат алиби за лош договор!

Претседателот Ѓорге Иванов на денешната средба со високата претставничка на ЕУ за надворешни работи и безбедносна политика Федерика Могерини го повторил својот став дека ги поддржува евроатланските интеграции на Македонија, […]

Вести

Могерини и Мичел денес во Скопје

Високата претставничка за недворешни работи на ЕУ Федерика Могерини и помошник државниот секретар за европски и евроазиски прашања на САД, Арон Вес Мичел денеска ќе престојуваат во работна посета на […]

Вести

Фото: На неформалниот разговор во Брисел, Еди Рама се појави во премногу неформална комбинација!

Федерика Могерини ги повика премиерите од Западен Балкан на неформален разговор во Брисел.Одредницата неформален, албанскиот премиер Еди Рама очигледно ја сфати премногу сериозно, барем ако се суди по неговата облека. […]

Вести

Могерини и Хан побараа брзо формирање на влада по доделувањето на мандатот

Шефицата на европската дипломатија Федерика Могерини и еврокомесарот за преговори за проширување Јоханес Хан ја поздравија одлуката на претседателот Ѓорге Иванов да му го додели мандатот за состав на нова влада на […]

Вести Избор на уредникот

Филип Петровски: На Могерини не би ѝ дозволил да стапне во Македонија, некој мора да каже ДОСТА Е

Петровски: На Могерини не би ѝ дозволил да стапне во Македонија, некој мора да каже ДОСТА Е Испорачувањето на „Тиранската платформа“ поддржана од Западот, која сеуште е без осуда од […]

Балкан

Федерика Могерини исвиркана од пратениците на Српската Радикална Партија

Високата претставничка на Европската Унија за надворешна политика и безбедност, Федерика Могерини, денеска во Собранието во Белград беше исвиркана од пратениците на Српската Радикална Партија, кои викаа „УА“ и „Србија, […]

Вести

Иванов до Могерини: ЕУ јасно да го осуди мешањето во внатрешната политика на Република Македонија

ЕУ јасно да го осуди мешањето во внатрешната политика на Република Македонија, ова е клучната порака што македонскиот претседател Ѓорге Иванов ја упатил на синоќешната средба со Високата претставничка Федерика […]

Вести

Могерини ја поддржува Тиранската платформа

Федерика Могерини, високата претставничка за надворешна и безбедносна политика на ЕУ вечерва од Скопје порача дека смета дека претседателот Ѓорѓе Иванов треба да му го додели мандатот на лидерот на […]