Ознака: Франција

Вести

Дваесет години затвор за екс-лидер на ЕТА во Франција

Поранешниот воен лидер на баскиското сепаратистичко движење ЕТА, познат по името Чероки, осуден е во средата на францускиот суд на 20 години затвор, поради грабнување и изработка на бомби.игуел Гарикоиц […]

Вести

Белгија, Британија и Франција под снег

Снегот во некои делови на Европа го отежна сообраќајот, а поради состојбата на патиштата запрено е движењето на автобуските и железничките линии.Под снег осамна Белгија, делови од Франција и Британија.Белгија […]

Економија

Невработеноста во Франција на највисоко ниво од 1999 година

Француската стапка на невработеност дополнително порасна во последните три месеци од 2012 година, достигнувајќи највисоко ниво од второто тромесечје во 1999 година, што покажува со какви предизвици се соочува новата […]

Економија

Американски бизнисмен: Французите работат три часа и имаат луди синдикати

Вработените во француската фабрика на „Goodyear“ во Амиен која создава загуби „работат само три часа“ дневно а ги застапуваат „луди“ синдикати, вели челникот на американската компанија „Titan“ која произведува автомобилски […]

Вести

Франција се залага за транзиција на Сирија без Асад

Францускиот министер за одбрана Жан-Ив Ледриан се зазема во саботата во Абудаби за помош во граѓанската војна во Сирија, повикувајќи на политичка транзиција којашто би го исклучувала учеството на претседателот […]

Вести

Во Франција 200 илјади луѓе живеат во истополови заедници

Приближно околу 200 илјади Французи живеат во заедница со лице од ист пол, а десет отсто од тие двојки имаат и дете, покажа истражувањето на Националниот институт за статистика Inseе […]

Занимливости

Забранет пристапот до планината со вонземјани во Франција

Французите забранија пристап до планината за која се верува дека е дом на вонземјани. Поводот за нивната акција е најавениот крај на светот на 21.12.2012 (многумина веруваат дека во календарот […]