Ознака: Франција

Вести

Во Франција ќе се тестира за корона и на плунка

Високиот здравствен орган не ги препорачува овие тестови за луѓе без симптоми, кај кои „би пропуштил повеќе од 75 отсто“ од зарази поради недоволна ефикасност, посочи професорот Доминик Ле Гулудек, […]

Технологија

Дали и Франција оди во војна против TikTok?

Францускиот регулатор за приватност на податоците CNIL соопшти дека започнал прелиминарна истрага за апликацијата за видео споделување на TikTok затоа што добила поплака од еден корисник, пренесува Ројтерс.  Апликацијата TikTok, […]

Вести

Расне бројот на заразени и починати и во Франција. Најавува ли ова втор бран?

Расне бројот на заразени и починати и во Франција. Најавува ли ова втор бран? Новите смртни случаи и заразени со коронавирусот во Франција во средата беше повисок од просекот забележан […]

Вести

Во Франција бројот на жртви од Ковид-19 поголем од 100 за првпат после 13 дена

Бројот на смртни случаи од коронавирус во Франција денеска се зголеми за повеќе од 100 за првпат после 13 дена, во момент кога земјата ги олеснува рестриктивните мерки воведени со […]

Технологија

Франција: Вештачка интелигенција ќе ги надгледува граѓаните дали носат маски

Франција: Вештачка интелигенција ќе ги надгледува граѓаните дали носат маски Франција ќе ги набљудува своите граѓани дали носат маски во јавен превоз преку камери со вештачка интелигенција. Надзорните камери со вештачка […]

Вести

Франција: над 26.000 смртни случаи од КОРОНА ВИРУСОТ, скоро 4 милиони заразени во светот

Франција: над 26.000 смртни случаи од КОРОНА ВИРУСОТ Во Франција во изминатите 24 часа од КОРОНА ВИРУСОТ починаа 243 лица, со што вкупниот број на смртни случаи надмина 26.230. Притисокот […]