Ознака: Франција

Вести

Во Франција десет метри минимално растојание за џогирање или возење велосипед

Минимално десет метри: ова ќе биде растојанието помеѓу двајца тркачи или двајца велосипедисти од 11 мај, соопшти Министерството за спорт на Франција, потсетувајќи на условите за практикување на спортот на […]

Вести

Во Франција се намалува бројот на смртни случаи од коронавирусот

Во текот на изминатите 24 часа во Франција починаа 516 лица од последици од новиот коронавирус Ковид-19, ова е најниска дневна бројка на смртни случаи од пред еден месец. Покрај […]

Вести

Франција: нови 516 смртни случаи од КОРОНА ВИРУСОТ

Франција: нови 516 смртни случаи од КОРОНА ВИРУСОТ Во Франција во последните 24 часа забележани се 516 нови смртни случаи од КОРОНАВИРУСОТ. Од почетокот на епидемијата на 1 март, во Франција […]

Вести

Жестоки протести против карантинот избувнаа во Париз

Жестоки протести против карантинот избувнаа во Париз. Немири избувнаа во Париз поради гневот од „жестокиот третман применет од полицијата кон етничките малцинства за време на затворањето поради коронавирусот. Полицијата употребила […]

Вести

Во Франција почнува производство на заштитни маски, кои се менуваат после 100 носења

Во Франција почнува производство на заштитни маски, кои се менуваат после 100 носења Француски индустријалци и научници најавија дека ќе започнат со производство на нов вид заштитна маска од коронавирусот, […]

Вести

Франција со нови 833 жртви од КОРОНАВИРУСОТ

Франција со нови 833 жртви од КОРОНАВИРУСОТ Франција во изминатово деноноќие го забележа најцрниот рекорд откако е прогласена пандемијата на коронавирусот. За само 24 часа, во земјата починаа 833 лица […]