Ознака: Хелсинки

Вести

Поради пандемијата во Хелсинки ќе се воведат построги мерки

Градоначалникот на главниот град на Финска, Хелсинки, Јан Вапавуори денеска најави построги мерки поради пораст на бројот на заразени со Ковид-19. Тој наведе дека ќе се затворат средните училишта, библиотеките […]

Свет

Прва средба Димитров-Дендиас во Хелсинки

Министрите за надворешни работи на Македонија и Грција, Никола Димитров и Никос Дендиас ја остварија нивната прва средба на маргините на неформалниот состанок на шефовите на дипломатиите на земјите-членки на […]

Свет

Сијарто: Жалиме поради лицемерието на западните земји кон проширувањето

Министрите за надворешни работи на ЕУ денеска во Хелсинки ќе разговараат за проширувањето и за датумот за преговори со Македонија и Албанија. Пред почетокот на состанокот, унгарскиот министер за надворешни […]